Co zrobić, gdy zaginie kot?
Najważniejsze to nie wpadać w panikę i działać!
Każdy kot, nawet największy leniuch i kanapowiec, może uciec i zaginąć.
Warto zapoznać się z informacjami poniżej, bo w każdej chwili mogą się okazać pomocne. Jeśli ktoś z Twoich bliskich szuka kota, podziel się tymi radami!
Wyniki badań zamieszczone w 2018 roku w periodyku naukowym Animals:
- 61% zaginionych kotów znajdowano w ciągu jednego roku
- 34% zaginionych kotów znajdowano (na szczęście żywe!) w ciągu 7 dni
- po upływie 90 dni szanse na znalezienie żywego kota znacząco malały 😿
Badania pozwoliły również stwierdzić, że:
- fizyczne poszukiwania zwiększały prawdopodobieństwo znalezienia zaginionego kota
- 75% kotów znajdowano w promieniu 500 metrów od miejsca ucieczki
💡 Wskazówka: im prędzej wyjdziesz z domu i rozpoczniesz poszukiwania, tym większe szanse będziesz mieć na znalezienie zwierzęcia.
Fizyczne poszukiwania zaginionego kota
Jeśli zaginął kot, który całe swe życie spędził w domu, nie łudź się, że sobie poradzi na dworze.
Czyhają tam na niego niebezpieczeństwa takie jak:
- ulice pełne jeżdżących samochodów,
- ludzie znęcający się nad ulicznymi kotami (niestety takich zwyrodnialców nie brakuje),
- psy,
- zimno,
- głód,
- inne koty, które broniąc swojego rewiru będą starały się przegonić rywala (niestety na ulicy panują prawa ulicy - tu walka toczy się o najwyższą stawkę - o życie).
Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że Twój kot jest bardzo blisko, lecz jest tak zestresowany, że nawet bardzo chcąc, nie wróci sam do domu. Siedzi wciśnięty w jakiś kąt - np. w piwnicy i strasznie się boi. Ty MUSISZ go szukać. Im szybciej tym lepiej. Liczą się godziny! Pierwszy tydzień jest kluczowy - wtedy są największe szanse na znalezienie zwierzaka żywego i zdrowego. Dlatego do roboty...
Jeśli kot zaginął i nie można go znaleźć w domu ani w jego pobliżu, kluczową kwestią jest rozpoczęcie szerzej zakrojonych poszukiwań. Chociaż to trudne, spróbuj mimo wszystko zachować spokój. Musisz zlokalizować swojego zwierzaka tak szybko, jak to tylko możliwe, a panikowanie tylko wydłuży czas jego poszukiwań. Liczy się bowiem każda minuta, ponieważ im dłużej nie ma kota w domu, tym większy dystans może on pokonać. Nie czekaj, aż kot sam wróci do domu.
Warto, żeby ktoś został w domu, bo być może kot jednak zaszył się w kącie i nie można było go znaleźć, ani wywabić z kryjówki, może utknął i nie może wyjść, osoba pozostająca w domu może zacząć poszukiwania w internecie.
Oto kilka porad umożliwiających zwiększenie skuteczności:
- Poszukiwania rozpocznij niezwłocznie. Im wcześniej zaczniesz szukać zaginionego kota, tym łatwiej go znajdziesz. W pierwszej chwili koty trzymają się blisko swojego miejsca i chowają w pierwszej lepszej kryjówce, przemieszczają się głównie w nocy, gdy jest cicho i spokojnie.
- Na poszukiwania udaj się z transporterem, w razie znalezienia kota od razu go tam zapakuj, często kot jest tak spanikowany pobytem w obcych warunkach, że wzięty na ręce, panikuje i ucieka.
- Zacznij od domu i coraz bardziej się od niego oddalaj. Pamiętaj, że 75% kotów znajduje się w promieniu 500 metrów od miejsca, które uważają za dom.
- Jeśli mieszkasz w bloku, wejdź na najwyższe piętro i sprawdź ewentualne zakamarki.
- Wywołuj kota po imieniu. Badacze stwierdzili, że koty rozpoznają głos właściciela, a także reagują na swoje imię, nawet jeśli jest wypowiadane przez obcych.
- Poproś znajomych i sąsiadów o pomoc w poszukiwaniach. Nawet jeśli nie mogą wziąć w nich udziału, poproś, aby do Ciebie zadzwonili lub napisali wiadomość, kiedy zauważą kota.
- Sprawdź stare terytorium kota. Jeśli niedawno się przeprowadziliście, kot mógł spróbować powrócić do starego domu.
- Rozmawiaj ze spacerowiczami. Zagaduj szczególnie spacerowiczów z psami - oni najczęściej wychodzą w godzinach porannych i wieczornych i robią to regularnie, mogą kojarzyć okoliczne koty wolnożyjące i pierwsi zauważą pojawienie się nowego kota.
- Dowiedz się, czy w okolicy są społeczni karmiciele, być może twój kot zawędruje do ich stada.
Jak zwabić zaginionego kota?
Oto kilka pomysłów, które mogą ułatwić zwabienie kota do domu:
- Pozostaw otwarty garaż lub inne drzwi — koty lubią się wślizgiwać do środka.
- Ustaw na zewnątrz ulubione legowisko, koc lub drapak kota — ich zapach zwabi go do domu.
- Rozstawiaj miski z jedzeniem, wołaj zwierzę po imieniu lub używaj zwrotów/dźwięków, na które zwykle reaguje.
- Użyj jedzenia o intensywnym zapachu. Im bardziej będzie pachnieć, tym lepiej! Jedzenie możesz również podgrzać, aby jeszcze bardziej wzmocnić jego aromat.
- Wyjdź na dwór i przywołuj kota normalnym głosem, tak jak rozmawiasz przez telefon — ogólnie wiadomo jest, że koty reagują na ludzki głos.
- Prowadź poszukiwania, kiedy na zewnątrz jest ciemno i cicho, właściciele kotów twierdzą, że zwierzęta wracają najczęściej w godzinach od 20:00 do 2:00 rano oraz między 4:00 a 7:00 rano.
- Najlepiej szukać późnymi wieczorami - gdy już ludzie przestaną wyprowadzać psy, gdy ulice cichną i panuje spokój - i wołać kota po imieniu, jest szansa, że się odważy wyjść do Ciebie (można zabrać ze sobą puszkę z karmą i grzechotać lekko). Można też posiłkować się aplikacjami symulującymi miauczenie, by zachęcić kota do wyjścia.
- Kontynuuj poszukiwania kota w dzień, a także w nocy, szukaj w zakamarkach, piwnicach, wszystkich możliwych kryjówkach, gdyż spanikowany kot często chowa się w pierwszej bezpiecznej kryjówce, jaką napotka.
- Nie przyprowadzaj ze sobą innych zwierząt, ponieważ mogą one odstraszyć kota, np. szukając kota, nie wyprowadzaj psa na spacer.
- Użyj latarki, aby móc szukać w ciemności.
- Przynieś ulubione zabawki i smakołyki kota.
- Cały czas spokojnie go wołaj, wypowiadając jego imię.
- Chodź powoli i często przestawaj wołać, aby usłyszeć kota, gdy zareaguje.
- Sprawdzaj otoczenie, poszukując śladów ruchu i nasłuchując dźwięków, wracaj w te same miejsca - to, że już jakieś sprawdziłeś, nie znaczy, że kot nie przemieścił się.
- Sprawdzaj miejsca, w których kot mógł utknąć.
- Zastaw humanitarną pułapkę (do nabycia w sklepie zoologicznym); możesz także rozsypać żwirek i rozłożyć ręczniki z Twoim zapachem, aby zwabić zwierzę.
- Zainstaluj wokół domu kamery z czujnikami ruchu lub inne urządzenia do monitorowania.
- Przeszukaj miejsca, w których kot mógłby się ogrzać.
- Poproś osoby, które Cię ostatnio odwiedzały (np. kuriera), aby sprawdziły swoje pojazdy.
- Pozostaw za drzwiami kawałek ubrania lub ręcznik pachnący Tobą.
Rozwieszanie plakatów i zamieszczanie postów w mediach społecznościowych
Przede wszystkim należy rozwiesić ogłoszenia w okolicy zaginięcia i sukcesywnie je ponawiać (nie zniechęcając się faktem, że są zrywane), im więcej, tym lepiej, z czasem coraz bardziej poszerzając krąg poszukiwań. Dobrze jest umieścić ogłoszenie w koszulce foliowej, aby podczas deszczu nie uległo zniszczeniu oraz wydrukować je też w formie małych ulotek, które można wrzucać do skrzynek pocztowych.
Skuteczna informacja o zaginionym zwierzęciu powinna zawierać:
- zdjęcie kota w wysokiej rozdzielczości
- fizyczny opis pozwalający zidentyfikować kota, obejmujący między innymi wiek, rasę, płeć, umaszczenie, wielkość zwierzęcia oraz inne znaki szczególne (takie jak wyjątkowy wzór na futrze, obróżka, brak ogona itp.),
- miejsce i datę zaginięcia,
- informację, czy kot ma czip
- dane kontaktowe do siebie: numer telefonu, adres e-mail,
- informację o nagrodzie dla znalazcy zmobilizuje ludzi do pomocy - warto umieścić taką informację.
Rozwieszanie plakatów w miejscu zaginięcia kota nierzadko jest skuteczniejsze niż posty na Facebooku, gdyż trafiają do grupy docelowej, którą są okoliczni mieszkańcy. Oczywiście zrób obie rzeczy.
Rozwieszając plakaty, pamiętaj, że kot jest w stanie oddalić się bardziej, niż byśmy podejrzewali. Rozwieś plakaty na przystankach komunikacji publicznej, aby zobaczyło je jak najwięcej osób. Zanieś je do okolicznych sklepów, punktów usługowych, często właścicielami są zwierzoluby i pozwolą na wywieszenie w witrynie ogłoszenia. Rozwieś je na słupach w okolicy, w której zaginął kot. Po znalezieniu kota nie zapomnij ich pozdejmować.
Pobierz darmowy szablon plakatu z informacjami o zaginionym kocie z witryny firmy Tractive.
Opublikowanie postu chociażby na lokalnych grupach może być bardzo skuteczne w rozpowszechnieniu informacji o zaginionym zwierzęciu. Poproś również swoich znajomych o udostępnienie postów. Jest szansa, że zadziała „efekt kuli śnieżnej”. Na Facebooku istnieją specjalne grupy do poszukiwań zaginionych zwierząt w określonych regionach lub grupy dla mieszkańców danych dzielnic czy miejscowości. Jeśli nie korzystasz z social media, poproś kogoś o pomoc w stworzeniu i udostępnieniu posta. Po znalezieniu kota nie zapomnij usunąć postów z informacją, że kot się znalazł.
Kontakt z lokalnymi weterynarzami i schroniskami
Możliwe, że kot został już znaleziony i ktoś przyniósł go do weterynarza lub schroniska. Skontaktuj się z nimi i zapytaj, czy nie mają kota odpowiadającego wyglądem Twojemu ulubieńcowi. Zostaw swój numer telefonu, aby w razie znalezienia zwierzęcia było można się z Tobą skontaktować. Jeśli jest miejsce, zostaw tam ogłoszenie.
Sprawdź także witryny internetowe schronisk — często są w nich zamieszczane informacje o znalezionych zwierzętach. Niektóre schroniska mają formularze do zgłaszania zaginionych zwierząt. Po znalezieniu kota nie zapomnij powiadomić schroniska, że kot się znalazł.
Kontakt z karmicielami kotów wolnożyjących
Jeśli takie osoby są w okolicy, warto z nimi porozmawiać, czy nie zauważyły nowego kota w dokarmianym stadzie.
Ciekawostka
Jeśli poszukujesz zaginionego kota, być może przyda Ci się porada od wielbicieli kotów z Japonii. Jeśli zauważysz innego kota, spróbuj z nim porozmawiać! Spróbuj skorzystać z pomocy innych kotów, aby sprowadzić ulubieńca do domu. Według artykułu w dzienniku Japan Today osoby, którym zginęły koty, odniosły sukces, stosując następującą taktykę:
Kiedy zauważysz w sąsiedztwie innego kota, spokojnie zbliż się do niego. Zapytaj, czy może widział Twojego kota i poproś go o przekazanie wiadomości, aby kot wrócił do domu.
Być może brzmi to dziwnie, ale jeśli miałoby się okazać pomocne w znalezieniu zaginionego kota, to dlaczego nie spróbować?
Pamiętaj - nigdy się nie poddawaj! NIGDY! Czasami warto przeprowadzić intensywne poszukiwania przez kilka dni od zaginięcia mruczka, by później zrobić sobie na jeden dzień przerwy i ponownie do nich wrócić.
Pamiętaj, że wiele zagubionych zwierząt odnajduje się dzięki zawziętej determinacji właścicieli lub wszczepionemu chipowi.
Jak zapobiegać kocim ucieczkom?
Mamy nadzieję, że dzięki tym poradom udało Ci się znaleźć kota.
Co można zrobić, aby kot nie uciekał i nie gubił się?
Udając się z kotem do weterynarza dobrze zabezpiecz transporter, upewnij się, że jest prawidłowo zamknięty. Warto transporter umieścić w pokrowcu czy choćby poszewce po poduszce. Jeśli coś się stanie i kratka transportera się otworzy, kot zostanie w środku.
Nie wypuszczaj kota samopas. Jego miejsce jest w domu.
Zbuduj wolierę dla kota.
Zabezpiecz okna, które otwierasz czy uchylasz.
Zrób wszystko, aby kot był bezpieczny w domu, a jego środowisko było dostosowane do kocich potrzeb bytowych.
Kastruj koty, aby zapobiegać ucieczkom z powodu silnego instynktu płciowego.
Przeczytaj także:
Artykuł "Bezpieczny kot" w naszej Czytelni.
Tekst powstał na podstawie własnych doświadczeń uzupełniony o informacje ze stron internetowych:
https://zwierzaki.trojmiasto.pl/Jak-odnalezc-zaginionego-kota-Lista-sprawdzonych-porad-n127577.html
https://www.koty.pl/artykuly/porady/gdy-zaginie-twoj-kot
Jak znaleźć zaginionego kota: 15+ porad dotyczących poszukiwań - Tractive