Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

fanimani.pl

www.geronde.pl

27 lutego 2021 Liczba naszych podopiecznych: 120Rok 2021 Adopcje: 15

Zagin±³ kot - CO ROBIÆ??

Je¶li zagin±³ kot, który ca³e swe ¿ycie spêdzi³ w domu nie ³ud¼ siê, ¿e sobie poradzi na dworze.
Czyhaj± tam na niego niebezpieczeñstwa takie jak:

• ulice pe³ne je¿d¿±cych samochodów,
• ludzie znêcaj±cy siê nad ulicznymi kotami (niestety takich nie brakuje),
• psy,
• zimno,
• g³ód,
• inne koty, które broni±c swojego rewiru bêd± stara³y siê przegoniæ rywala (niestety na ulicy panuj± prawa ulicy - tu walka toczy siê o najwy¿sz± stawkê - o ¿ycie).

Istnieje ogromne prawdopodobieñstwo, ¿e Twój kot jest bardzo blisko, lecz jest tak zestresowany, ¿e nawet bardzo chc±c, nie wróci sam do domu. Siedzi wci¶niêty w jaki¶ k±t - np. w piwnicy i strasznie siê boi. Ty MUSISZ go szukaæ. Im szybciej tym lepiej. Licz± siê godziny! Pierwszy tydzieñ jest kluczowy - wtedy s± najwiêksze szanse na znalezienie zwierzaka ¿ywego i zdrowego.
Dlatego do roboty...

Co mo¿esz i powiniene¶ zrobiæ?


1. Przede wszystkim rozwiesiæ og³oszenia w okolicy zaginiêcia i sukcesywnie je ponawiaæ (nie zniechêcaj±c siê faktem, ¿e zostaj± zrywane), im wiêcej, tym lepiej, z czasem coraz bardziej poszerzaj±c kr±g poszukiwañ. Dobrze jest umie¶ciæ og³oszenie w koszulce foliowej, aby podczas deszczu nie uleg³o zniszczeniu oraz wydrukowaæ je te¿ w formie ma³ych ulotek, które mo¿na wrzucaæ do skrzynek pocztowych.

Co umie¶ciæ w og³oszeniu o zaginiêciu pupila?


- miejsce i datê zaginiêcia,
- imiê, p³eæ, wiek, umaszczenie, wielko¶æ zwierzêcia (je¶li rasowe - równie¿ rasê),
- charakterystyczne szczegó³y (np. obró¿ka, ³atka w kszta³cie serca, brak ogona itp.),
- dane kontaktowe do siebie: numer telefonu, adres e-mail,
- wyra¼ne zdjêcie pupila, najlepiej ukazuj±ce go w ca³o¶ci,
- informacja o nagrodzie dla znalazcy zmobilizuje ludzi do pomocy - warto umie¶ciæ tak± informacjê.

2. Dowiedzieæ siê, czy na przeszukiwanym terenie s± jacy¶ karmiciele i skontaktowaæ siê z nimi - jak Twój kot spróbuje do³±czyæ do dokarmianego stada, z pewno¶ci± go zauwa¿± i bêd± mog³y daæ Ci znaæ.

3. Najlepiej szukaæ pó¼nymi wieczorami - gdy ju¿ ludzie przestan± wyprowadzaæ psy, gdy ulice cichn± i panuje spokój - i wo³aæ kota po imieniu, jest szansa, ¿e siê odwa¿y wyj¶æ do Ciebie (mo¿na zabraæ ze sob± puszkê z karm± i grzechotaæ lekko). Mo¿na te¿ posi³kowaæ siê aplikacjami symuluj±cymi miauczenie, by zachêciæ kota do wyj¶cia. Kontynuuj poszukiwania kota w dzieñ, a tak¿e w nocy, szukaj w zakamarkach, piwnicach, wszystkich mo¿liwych kryjówkach, gdy¿ spanikowany kot czêsto chowa siê w pierwszej bezpiecznej kryjówce, jak± napotka. Rozstawiaj miski z jedzeniem, wo³aj zwierzê po imieniu lub u¿ywaj zwrotów/d¼wiêków, na które zwykle reaguje. Przy domu wystaw kuwetê ze ¿wirkiem podopiecznego - znajomy zapach mo¿e go przywabiæ.

4. Na poszukiwania udaj siê z kontenerkiem, w razie znalezienia kota od razu go tam zapakuj, czêsto kot jest tak spanikowany pobytem w obcych warunkach, ¿e wziêty na rêce, panikuje i ucieka.

5. Koniecznie umie¶æ og³oszenia tak¿e w internecie - na forach regionalnych i kocich, na stronach takich jak nasza, w bazach zwierz±t zaginionych oraz na wszelkich stronach og³oszeniowych, a tak¿e portalach spo³eczno¶ciowych - przyk³adowo dla Poznania i okolic polecamy grupê Zaginione/Znalezione zwierzêta - POZNAÑ i okolice.

6. Mo¿esz przej¶æ siê do pobliskich lecznic weterynaryjnych, sklepów zoologicznych i zasygnalizowaæ, ¿e zagin±³ Ci kot, popro¶ o umieszczenie tam og³oszenia ze zdjêciem.

7. Odwied¼ schronisko - mo¿e kto¶ zobaczy³ b³±kaj±cego siê, przera¿onego kota i zawióz³ go tam? Nie ograniczaj siê do telefonu z pytaniem, czy maj± takiego kota, jak Twój, koniecznie pojed¼ i sprawd¼ osobi¶cie! Znamy przypadki, gdy kto¶ szuka³ kota i pyta³ w schronisku i otrzyma³ odpowied¼ negatywn± podczas gdy kot siedzia³ w kociarni!

8. Zg³o¶ zaginiêcie zwierzêcia w schronisku dla zwierz±t w Twoim mie¶cie oraz we wszystkich lokalnych organizacjach dzia³aj±cych na rzecz zwierz±t (jest prawdopodobne, ¿e kto¶, kto znajdzie Twojego pupila, zawiezie go w³a¶nie w które¶ z tych miejsc).

9. Je¶li mo¿esz, daj og³oszenia do lokalnego radia, telewizji i prasy.

10. Poinformuj o zaginiêciu zwierzêcia swoich znajomych, s±siadów, sprzedawców w okolicznych sklepach, popro¶ ich o pomoc w szukaniu i czujno¶æ.

11. Sprawdzaj og³oszenia o sprzeda¿y zwierz±t - zw³aszcza, gdy zwierzê jest rasowe.

12. Sprawdzaj og³oszenia zwierz±t do adopcji na wszelkich mo¿liwych stronach, na których takie og³oszenia s± publikowane.

I najwa¿niejsze - nawet gdy poszukiwania trwaj± ju¿ tydzieñ czy dwa, NIE PODDAWAJ SIÊ!!

Na zakoñczenie

W chwili, gdy zaginie Twój kot, nigdy nie pogarszajcie sytuacji u¿alaniem siê nad sob± i rozpamiêtywaniem, co by by³o gdyby. Po prostu dzia³aj - metodycznie i racjonalnie.

Ale kiedy ju¿ kot do Ciebie wróci - wyci±gnij wnioski z zaistnia³ej sytuacji. Je¶li nie zrobi³e¶/a¶ tego wcze¶niej, zachipuj swojego towarzysza, zabezpiecz okna i balkon w mieszkaniu. Po prostu przygotuj swój dom, by by³ dla Twojego kota bezpieczn± oaz± - jeste¶ to winien swojemu podopiecznemu.

Tekst opracowany na podstawie poni¿szych linków. Dziêkujemy autorom za mo¿liwo¶æ skorzystania z ich pracy.
http://kociezycie.netino....x=dzialy&did=86 [dostêp 20-08-2011]
http://www.kociadolina.pl...-co-robic-.html [dostêp 20-08-2011]
http://www.domowe-tygrysy..._co_rob,17.html [dostêp 20-08-2011]

Odwiedziny:

w 2021: 29475

w dniu dzisiejszym: 85

gości na stronie: 2

x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierz±t Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystaj±c z niej wyra¿asz zgodê na u¿ywanie plików cookies w celach statystycznych. [wiêcej informacji]