Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

fanimani.pl

www.geronde.pl

12 stycznia 2021 Liczba naszych podopiecznych: 136Rok 2021 Adopcje: 7





Statut Fundacji dla Zwierz±t „Koci Pazur”
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1


Fundacjê ustanawiaj±: Ewa Ma³yszko, Natalia Piechociñska i Anna Zale¶na.

§ 2


1. Fundacja nosi nazwê - Fundacja dla Zwierz±t „Koci Pazur”.

2. Fundacja dla Zwierz±t „Koci Pazur”, zwana dalej Fundacj±, zosta³a ustanowiona aktem notarialnym z dnia 17 maja 2006 r. za Repertorium A numer 3064/2006 i dzia³a na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tj.: Dz. U z 1991 r., Nr 46,
poz. 203 z pó¼n. zm.).

3. Czas trwania Fundacji nie jest oznaczony.

4. Fundacja podejmuj±c jakiekolwiek dzia³ania, w szczególno¶ci wobec swoich cz³onków, wolontariuszy, pracowników lub ich osób bliskich, jest zobowi±zana przestrzegaæ przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o dzia³alno¶ci po¿ytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U, Nr 96, poz. 873 ze zmianami).

§ 3


1. Terenem dzia³ania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Siedzib± Fundacji jest miasto Poznañ.

3. Dla w³a¶ciwego realizowania celów Fundacja mo¿e prowadziæ dzia³alno¶æ poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

§ 4


1. Fundacja posiada osobowo¶æ prawn±.

2. Rokiem obrotowym Fundacji jest rok kalendarzowy.

§ 5


Nadzór nad Fundacj± sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

§ 6


1. Fundacja mo¿e tworzyæ oddzia³y, zak³ady i filie.

2. Fundacja opiera sw± dzia³alno¶æ na pracy spo³ecznej Fundatorów i wolontariuszy.

3. Fundacja mo¿e zatrudniaæ pracowników.

4. Wolontariusze dzia³aj± w ramach Fundacji na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o dzia³alno¶ci po¿ytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r., Nr 96, poz. 873 z pó¼n. zm.).

§ 7


1. Fundacja mo¿e byæ cz³onkiem miêdzynarodowych stowarzyszeñ i sieci wspó³pracy zrzeszaj±cych organizacje o zbli¿onych celach.

2. Dla osi±gniêcia swoich celów Fundacja mo¿e wspieraæ dzia³alno¶æ innych osób prawnych i fizycznych.
CELE I ZASADY DZIA£ANIA FUNDACJI
§ 8


Fundacja zosta³a powo³ana w celach:

1. niesienia pomocy porzuconym i krzywdzonym zwierzêtom, g³ównie poprzez umieszczanie ich w schroniskach, dzia³alno¶æ adopcyjn± (znajdowanie zwierzêtom nowych domów)

2. udzielania pomocy placówkom i osobom fizycznym nios±cym pomoc zwierzêtom bezdomnym,

3. wspierania wszelkich dzia³añ w zakresie zwalczania bezdomno¶ci zwierz±t

4. dzia³ania na rzecz humanitarnego traktowania zwierz±t, poprzez organizowanie i prowadzenie edukacji zmierzaj±cej do kszta³towania i rozpowszechniania postaw przyjaznych wszelkim zwierzêtom, zarówno domowym jak i wolno¿yj±cym, wspó³pracê z instytucjami propaguj±cymi humanitarne traktowanie zwierz±t

5. zwalczania przejawów znêcania siê nad zwierzêtami

6. ochrony ¶rodowiska i ochrony zwierz±t

7. promocji i organizacji wolontariatu.

§ 9


I. Fundacja realizuje swoje cele poprzez dzia³alno¶æ po¿ytku publicznego w zakresie ochrony ¶rodowiska i ochrony zwierz±t, a w szczególno¶ci:

1. wspó³pracê z instytucjami pañstwowymi, samorz±dowymi oraz tymi organizacjami pozarz±dowymi, których celem jest niesienie pomocy zwierzêtom bezdomnym i pokrzywdzonym, prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierz±t, dzia³alno¶æ adopcyjn±,

2. leczenia skrzywdzonych i porzuconych zwierz±t,

3. dzia³ania zmierzaj±ce do ograniczenia populacji zwierz±t niechcianych, w tym realizowanie programu kastracji i sterylizacji,

4. zbieranie ¶rodków finansowych i rzeczowych na potrzeby Fundacji,

5. sprzeda¿ przedmiotów darowizny (zgodnie z decyzj± darczyñcy), sprzeda¿ rêkodzie³a wolontariuszy, sprzeda¿ materia³ów reklamowych promuj±cych Fundacjê

6. organizowanie akcji propagandowych i edukacyjnych zmierzaj±cych do kszta³towania i rozpowszechniania postaw przyjaznych wszelkim zwierzêtom, zarówno domowym jak i wolno¿yj±cym

7. zwalczanie przejawów znêcania siê nad zwierzêtami, wspó³dzia³anie z w³a¶ciwymi organami i instytucjami w wykrywaniu i zwalczaniu przestêpstw i wykroczeñ wymierzonych w prawa zwierz±t

8. wspó³pracê z policj± oraz stra¿± miejsk±.

9. inne dzia³ania zmierzaj±ce do realizacji statutowych celów Fundacji.

10. prowadzenie i wspieranie dzia³alno¶ci edukacyjnej, informacyjnej, wydawniczej, promocyjnej i reklamowej; organizowanie spotkañ, warsztatów, konferencji, imprez kulturalno - edukacyjnych.

II. Dzia³alno¶æ statutowa Fundacji jest dzia³alno¶ci± po¿ytku publicznego i mo¿e byæ prowadzona jako dzia³alno¶æ nieodp³atna i dzia³alno¶æ odp³atna.

1. Fundacja prowadzi dzia³alno¶æ statutow± nieodp³atn±, o której mowa w § 9 pkt I niniejszego statutu w podpunktach 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8 oraz 9.

2. Fundacja realizuje odp³atn± dzia³alno¶æ po¿ytku publicznego w zakresie form dzia³alno¶ci wymienionych w § 9 pkt I niniejszego statutu w podpunktach 5 oraz 10.

§ 10


Dla osi±gniêcia swoich celów Fundacja mo¿e wspieraæ dzia³alno¶æ innych osób prawnych i fizycznych, których dzia³alno¶æ jest zbie¿na z celami statutowymi Fundacji.
MAJ¡TEK I DOCHODY FUNDACJI
§ 11


1. Maj±tek Fundacji stanowi fundusz za³o¿ycielski, na który sk³ada siê wk³ad pieniê¿ny przekazany przez Fundatorów, w kwocie 1200,00 z³. Ka¿dy z Fundatorów przekaza³ na fundusz za³o¿ycielski kwotê 400,00 z³.

2. Maj±tek Fundacji stanowi± te¿ ¶rodki finansowe, nieruchomo¶ci i ruchomo¶ci nabyte w toku jej dzia³alno¶ci.

§ 12


1. Dochodami Fundacji s± w szczególno¶ci:
a. darowizny, dotacje, spadki i zapisy od osób fizycznych, prawnych, krajowych i zagranicznych,
b. subwencje osób prawnych,
c. odsetki bankowe i inne dochody kapita³owe,
d. dochody z maj±tku ruchomego i nieruchomego,
e. dochody ze zbiórek i imprez publicznych,
f. dotacje z bud¿etu pañstwa,
g. dotacje z programów pomocowych Unii Europejskiej.

2. Dochody uzyskiwane z maj±tku Fundacji oraz ze zbiórek publicznych przeznaczone s± wy³±cznie na realizacje celów statutowych oraz na pokrycie niezbêdnych kosztów dzia³ania Fundacji.

3. Dochody z subwencji, darowizn, spadków i zapisów mog± byæ u¿yte na realizacjê wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.

4. W przypadku powo³ania Fundacji do dziedziczenia jej Zarz±d sk³ada o¶wiadczenie o przyjêciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili z³o¿enia tego o¶wiadczenia jest oczywiste, ¿e stan czynny spadku znacznie przewy¿sza d³ugi spadkowe.

5. Fundacja odpowiada za swoje zobowi±zania ca³ym swoim maj±tkiem.

6. Fundacja prowadzi gospodarkê finansow± i ksiêgi rachunkowe wed³ug zasad obowi±zuj±cych osoby prawne.

§ 13


Osobom fizycznym i prawnym, które wspó³pracuj± z Fundacj± i przekaza³y na jej rzecz ¶rodki finansowe lub rzeczowe, mo¿e byæ przyznany honorowy tytu³ Przyjaciel Fundacji dla Zwierz±t Koci Pazur . Osoby fizyczne i prawne, które dokonaj± na rzecz Fundacji darowizny lub dotacji w wysoko¶ci co najmniej 1.000 z³otych (s³ownie: jeden tysi±c z³otych) lub równowarto¶æ tej kwoty w dolarach amerykañskich lub euro, uzyskuj± tytu³ Sponsora Fundacji, je¿eli wyra¿± takie ¿yczenie. Tytu³y przyznaje Zarz±d.
ORGANY FUNDACJI
§ 14


1. Organami Fundacji s±:
a. Rada Fundacji
b. Zarz±d.

2. Cz³onkowie Zarz±du i Rady Fundacji nie otrzymuj± wynagrodzenia z tytu³u cz³onkostwa w organach Fundacji.

Rada Fundacji
§ 15


1. Cz³onków Rady na miejsce osób, które przesta³y pe³niæ t± funkcjê lub dla rozszerzenia sk³adu Rady powo³uje uchwa³± Rada Fundacji.

2. Rada Fundacji sk³ada siê z co najmniej 2, a co najwy¿ej 5 osób w tym Przewodnicz±cego.

3. Cz³onkami Rady Fundacji mog± byæ Fundatorzy.

4. Cz³onkowie Rady Fundacji, na pierwszym posiedzeniu, wybieraj± ze swego grona Przewodnicz±cego.

5. Cz³onkowie Rady Fundacji nie mog± byæ cz³onkami organu zarz±dzaj±cego ani pozostawaæ z nimi w zwi±zku ma³¿eñskim, we wspólnym po¿yciu, w stosunku pokrewieñstwa, powinowactwa lub podleg³o¶ci s³u¿bowej.

6. Cz³onkowie Rady Fundacji nie mog± byæ skazani prawomocnym wyrokiem za przestêpstwo umy¶lne ¶cigane z oskar¿enia publicznego lub przestêpstwo skarbowe.

7. Cz³onkowie Rady Fundacji mog± otrzymywaæ z tytu³u pe³nienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysoko¶ci nie wy¿szej ni¿ przeciêtne miesiêczne wynagrodzenie w sektorze przedsiêbiorstw og³oszone przez Prezesa G³ównego Urzêdu Statystycznego za rok poprzedni.

8. Cz³onkostwo w Radzie Fundacji wygasa na skutek ¶mierci, z³o¿enia rezygnacji, w przypadku skazania na karê pozbawienia praw publicznych.

9. W razie powo³ania cz³onka Rady Fundacji, za jego zgod±, do Zarz±du Fundacji - cz³onkostwo takiej osoby w Radzie Fundacji ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pe³nienia funkcji.

§ 16


Do zakresu dzia³alno¶ci Rady Fundacji nale¿y prowadzenie nadzoru oraz kontroli nad dzia³alno¶ci± Fundacji a w szczególno¶ci:

1. Zatwierdzanie programów dzia³ania Fundacji,

2. Zatwierdzanie rocznych sprawozdañ finansowych i merytorycznych oraz udzielanie absolutorium Zarz±dowi,

3. Ustalanie kierunkowych wytycznych dla Zarz±du, co do sposobu rozdzia³u zgromadzonych ¶rodków,

4. Przeprowadzanie, przez wydelegowanych cz³onków Rady lub przez osoby powo³ane w tym celu przez Radê, inspekcji gospodarki Fundacji, kontroli ksi±g rachunkowych, badania s³uszno¶ci i celowo¶ci poczynionych wydatków,

5. Uchwalanie zmian statutu Fundacji

6. Podejmowanie uchwa³ o po³±czeniu lub likwidacji Fundacji, po zasiêgniêciu opinii Fundatorów.

§ 17


1. Rada Fundacji pracuje na posiedzeniach zwo³ywanych przez Przewodnicz±cego nie rzadziej ni¿ dwa razy w roku. W posiedzeniach tych uczestniczy przedstawiciel Zarz±du w celu sk³adania wyja¶nieñ.

2. Kontrola jest dokonywana nie rzadziej ni¿ dwa razy w ci±gu roku.

3. Sprawozdania z kontroli Rada Fundacji przedstawia Zarz±dowi i Fundatorom.

§ 18


1. Uchwa³y Rady Fundacji zapadaj± zwyk³± wiêkszo¶ci± g³osów, z tym, ¿e dla ich prawomocno¶ci wymagana jest obecno¶æ co najmniej po³owy sk³adu jej cz³onków. W razie równowagi przewa¿a g³os Przewodnicz±cego

2. Pod warunkiem wcze¶niejszego zawiadomienia o terminie, miejscu oraz przedmiocie obrad Rady Fundacji, za wa¿nie oddany uwa¿a siê tak¿e:
a. g³os oddany podczas videokonferencji,
b. g³os oddany za po¶rednictwem internetu,
c. g³os oddany za po¶rednictwem poczty elektronicznej oraz innych ¶rodków przekazywania informacji na odleg³o¶æ.

Zarz±d Fundacji
§ 19


1. Zarz±d powo³ywany jest przez Radê Fundacji.

2. Zarz±d Fundacji sk³ada siê z 2 do 4 osób, w tym Prezesa, który kieruje jego pracami oraz W-ce Prezesa. Cz³onkowie Zarz±du mog± pe³niæ swe funkcje przez wiêcej ni¿ jedn± kadencjê.

3. Kadencja Zarz±du trwa 5 lat.

4. W sk³ad Zarz±du mog± wchodziæ Fundatorzy

5. Rada Fundacji mo¿e odwo³aæ zarz±d przed up³ywem kadencji, na któr± zosta³ on powo³any, w przypadku:
a. Z³o¿enia rezygnacji przez cz³onka zarz±du
b. D³ugotrwa³ej choroby uniemo¿liwiaj±cej pracê w Fundacji
c. Skazania prawomocnym wyrokiem za pope³nienie przestêpstwa
d. Prowadzenie przez niego dzia³alno¶ci niezgodnej z interesem Fundacji.

6. Cz³onek Zarz±du nie mo¿e byæ skazany prawomocnym wyrokiem za przestêpstwo umy¶lne ¶cigane z oskar¿enia publicznego lub przestêpstwo skarbowe

§ 20


Zarz±d Fundacji:

1. reprezentuje j± na zewn±trz,

2. opracowuje roczne i wieloletnie plany dzia³ania,

3. sporz±dza sprawozdania z dzia³alno¶ci Fundacji,

4. przyjmuje subwencje, spadki, darowizny i zapisy,

5. sprawuje zarz±d maj±tkiem,

6. ustala wielko¶æ zatrudnienia i wysoko¶æ ¶rodków na wynagrodzenia dla pracowników,

7. kieruje bie¿±c± dzia³alno¶ci± Fundacji, odpowiada za realizacjê jej celów statutowych,

8. wystêpuje z wnioskiem w sprawie zmian w statucie, po³±czenia oraz likwidacji,

9. mo¿e ustanawiaæ oraz odwo³ywaæ pe³nomocników dzia³aj±cych w imieniu Fundacji, ustala zakres umocowania pe³nomocnika oraz okre¶la czas trwania wydanego pe³nomocnictwa.

§ 21


Do sk³adania o¶wiadczeñ woli w imieniu Fundacji uprawniony jest Prezes Zarz±du Fundacji samodzielnie lub W-ce Prezes Fundacji.
ZMIANA STATUTU
§ 22


1. Zmiana statutu nie mo¿e dotyczyæ istotnych zmian celu Fundacji.

2. Decyzje w przedmiocie zmiany statutu podejmuje Rada Fundacji poprzez jednomy¶ln± uchwa³ê podjêta na wniosek Zarz±du po zasiêgniêciu opinii Fundatorów.
POSTANOWIENIA KOÑCOWE
§ 23


Zabrania siê:

1. udzielania po¿yczek lub zabezpieczania zobowi±zañ maj±tkiem Fundacji w stosunku do jej cz³onków, cz³onków organów lub jej pracowników oraz osób, z którymi cz³onkowie, cz³onkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostaj± w zwi±zku ma³¿eñskim, we wspólnym po¿yciu albo stosunku pokrewieñstwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieñstwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo s± zwi±zani z tytu³u przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi„,

2. przekazywania maj±tku Fundacji na rzecz jej cz³onków, cz³onków organów lub jej pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych ni¿ w stosunku do osób trzecich, w szczególno¶ci, je¿eli przekazanie to nastêpuje bezp³atnie lub na preferencyjnych warunkach,

3. wykorzystywania maj±tku Fundacji na rzecz cz³onków, cz³onków organów lub jej pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych ni¿ w stosunku do osób trzecich, chyba ¿e to wykorzystanie bezpo¶rednio wynika z celu statutowego,

4. zakupu towarów lub us³ug od podmiotów, w których uczestnicz± cz³onkowie organizacji, cz³onkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych ni¿ w stosunku do osób trzecich lub po cenach wy¿szych ni¿ rynkowe.

§ 24


1. Dla efektywnego urzeczywistniania swoich celów Fundacja mo¿e siê po³±czyæ z inn± Fundacj±.

2. Po³±czenie nie mo¿e nast±piæ, je¿eli w jego wyniku mia³yby ulec zmianie cele Fundacji.

3. Decyzjê o po³±czeniu podejmuje Rada Fundacji poprzez jednomy¶ln± uchwa³ê podjêta na wniosek Zarz±du po zasiêgniêciu opinii Fundatorów

§ 25


1. Fundacja ulega likwidacji w razie wyczerpania siê ¶rodków finansowych Fundacji.

2. Decyzjê o likwidacji Fundacji podejmuje Rada Fundacji poprzez jednomy¶ln± uchwa³ê podjêt± na wniosek Zarz±du po zasiêgniêciu opinii Fundatorów.

§ 26


1. Likwidatora Fundacji wyznacza Rada Fundacji. Do obowi±zków likwidatora nale¿y w szczególno¶ci:
a. zg³oszenie wniosku do s±du rejestrowego o wpisanie otwarcia likwidacji,
b. wezwanie wierzycieli Fundacji w trybie og³oszeñ prasowych do zg³oszenia swych wierzytelno¶ci w ci±gu 3 miesiêcy od daty zg³oszenia,
c. sporz±dzenie bilansu otwarcia likwidacji oraz listy wierzycieli,
d. sporz±dzenie planu finansowego likwidacji i planu zaspokojenia zobowi±zañ,
e. ¶ci±gniêcie wierzytelno¶ci, wype³nienie zobowi±zañ oraz spieniê¿enie maj±tku Fundacji,
f. przekazanie wskazanym podmiotom ¶rodków maj±tkowych pozosta³ych po zaspokojeniu wierzycieli,
g. zg³oszenie ukoñczenia likwidacji do s±du rejestrowego wraz z wnioskiem o wykre¶lenie Fundacji z rejestru,
h. wskazanie miejsca przechowywania dokumentów fundacji.

2. Rada Fundacji wska¿e podmiot, na którego rzecz zostan± przelane ¶rodki maj±tkowe pozosta³e po przeprowadzeniu likwidacji.


Statut sporz±dzono i podpisano w Poznaniu dnia 17 marca 2018 roku.

Odwiedziny:

w 2021: 11941

w dniu dzisiejszym: 281

gości na stronie: 2

x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierz±t Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystaj±c z niej wyra¿asz zgodê na u¿ywanie plików cookies w celach statystycznych. [wiêcej informacji]