Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

fanimani.pl

https://dlaschroniska.pl/

www.geronde.pl

8 czerwca 2022 Liczba naszych podopiecznych:72Rok 2022 Adopcje: 23






Opracowane w oparciu o:
www.abckota.pl/iok
www.forum.miau.pl

Odpowiedzialny opiekun, któremu le¿y na sercu dobro wszystkich kotów i oczywi¶cie w³asnego powinien przemy¶leæ oraz podj±æ decyzjê o sterylizacji/kastracji w³asnego kota/kotki. Maj±c na uwadze los wszystkich bezdomnych zwierz±t w tym kotów oraz zdrowie w³asnego pupila wysterylizuj swojego pupila.
Kilka faktów
  • Nie jest prawd±, ¿e ka¿da kotka powinna przynajmniej raz w ¿yciu dla zdrowia urodziæ potomstwo. Przeciwnie, poród jest bardzo du¿ym obci±¿eniem dla jej organizmu. Porozmawiaj z DOBRYM weterynarzem na ten temat.


  • Kotka w rui cierpi. Je¶li nie nastêpuje owulacja i zap³odnienie, to ruje staj± siê coraz d³u¿sze, a¿ przeradzaj± siê w stan permanentny. Prowadzi to do ropomacicza. Ponadto 90% niewysterylizowanych kotek zapada na nowotwory narz±dów rodnych lub nowotwory sutków.


  • Niewykastrowane kocury znacz± swoje terytorium - bardzo intensywnie pachn±cym moczem i nie ma na to innej rady jak kastracja. Niewykastrowany wychodz±cy kocur w poszukiwaniu kotki jest nara¿ony na wpadniêcie pod samochód, wdaje siê w brutalne walki z innymi kocurami, które te¿ zagra¿aj± jego zdrowiu i ¿yciu


  • Kot/kotka po kastracji nie zmienia charakteru , nie zmniejsza siê w ¿aden sposób ³owno¶æ- natomiast kot/kota je¶li s± wychodz±ce trzymaj± siê blisko domu, uspokajaj± siê i robi± siê ³agodniejsze i bardziej przymilne


  • Nie my¶l o kotach jak o ludziach. Dla kotów, jak i dla wiêkszo¶ci zwierz±t, akt p³ciowy nie jest przyjemno¶ci± tak± jak dla ludzi. To wy³±cznie zew natury spowodowany przez hormony. Wykastrowany kot nie bêdzie wiedzia³, co straci³ i z pewno¶ci± nie bêdzie z tego powodu nieszczê¶liwy. A kotka wcale nie têskni za dzieæmi.


  • Niechcianych bezdomnych cierpi±cych kotów jest du¿o. Wybierz siê do najbli¿szego schroniska, je¶li nie wierzysz. Dzia³acze organizacji pro zwierzêcych i kocich apeluj± nieustannie o nie rozmna¿anie zwierz±t. Co roku w polskich schroniskach umiera w klatkach i boksach ze stresu i chorób tysi±ce niechcianych kotów (pozostawionych bez opieki, oddanych do schronisk lub wypêdzonych i wy³apanych z piwnic oraz podwórek i dzia³ek pracowniczych?
  • Przemy¶l sprawê
    B±d¼ odpowiedzialny nie tylko za swojego kota!!!! Pomy¶l te¿ o tych kotach, które domu nie maja i nigdy do niego nie trafia!!!
    Ropomacicze
    Przeciwnicy sterylizacji, aby unikn±æ koci±t i wyciszyæ uci±¿liwe rujki podaj± kotce hormony.Nastêpstwem podawania hormonów jest ropomacicze lub/i guzy rakowe macicy lub sutków.

    Z rozmów z weterynarzami wynika ze KAZDA kotka i suka na hormonach tak koñczy. Pytanie tylko, kiedy, czy po 1 zastrzyku, 1 opakowaniu tabletek czy po kilku latach to zale¿y ju¿ od indywidualnych cech danego organizmu. Ale trzeba mieæ ¶wiadomo¶æ, na co skazuje siê swojego zwierzaka - nie kastruj±c go i podaj±c hormony.

    Poniewa¿ najlepsze s± argumenty wizualne , proszê spojrzeæ na zdjêcie poni¿ej! Przyk³ad podawania hormonów kotce.



    Szokuj±ce prawda? A jak musia³o to bolec kotkê .

    Ropomacicze jest to jednostka chorobowa polegaj±ca na gromadzeniu siê wydzieliny gruczo³owej wewn±trz macicy. Z czasem wydzielina ta (np. po cieczce) ulega zaka¿eniu i pojawia siê ropa, która wype³nia ¶wiat³o narz±du, czasami powiêkszaj±c je do bardzo du¿ych rozmiarów. Dopóki nie dochodzi do zatrucia organizmu toksynami bakterii znajduj±cych siê w macicy, czy rozwarcia szyjki macicznej, rozpoznanie mo¿e byæ trudne ze wzglêdu na brak objawów klinicznych. Schorzenie to najczê¶ciej dotyczy suk, ale spotykane jest równie¿ u kotek i innych gatunków zwierz±t towarzysz±cych.

    Jaka jest przyczyna?

    G³ówn± przyczyn± jest zachwianie równowagi hormonalnej, w wyniku której dochodzi do nadmiernej czynno¶ci gruczo³ów macicznych i ich przerostu. Dochodzi jednocze¶nie do produkcji wydzieliny gruczo³ów, która ulega zaka¿eniu bytuj±cymi wszêdzie bakteriami.








    Jakie s± objawy?


  • Na pocz±tku nie ma ¿adnych objawów; nastêpnie pojawiaj± siê: zwiêkszone pragnienie i oddawanie moczu (poliuria, polidypsia)

  • wymioty

  • wyciek z pochwy

  • apatia

  • powiêkszony brzuch

  • brak apetytu (anorexia)


  • Leczenie:

    G³ówn± metod± terapeutyczn± w przypadku kompleksu endometritis-pyometra jest zabieg chirurgiczny. Ka¿dy w³a¶ciciel zwierzêcia powinien byæ o tym poinformowany. Podjêcie zachowawczego leczenia wi±¿e siê z ryzykiem niepowodzenia i wysokimi kosztami. Przy du¿ej warto¶ci hodowlanej suki mo¿na podj±æ siê nierzadko skutecznej terapii farmakologicznej. Jednak¿e nale¿y pamiêtaæ, ¿e schorzenie to lubi nawracaæ.
    Dlaczego kastracja to najlepsze wyj¶cie dla kotki lub kota ?
    Zabieg kastracji polega na chirurgicznym usuniêciu jajników i macicy oczywi¶cie z jajowodami (u kotek) lub j±der (u kocurów).

    Sterylizacja polega na przeciêciu jajowodów i ich podwi±zaniu w celu spowodowania ich trwa³ej niedro¿no¶ci (u kotek) lub na przeciêciu i podwi±zaniu nasieniowodów (u kocurów). W tym wypadku wystêpuj± ruje (cykle p³ciowe), ale kotka nie zachodzi w ci±¿ê.

    Du¿± wad± sterylizacji jest to i¿ , nie gwarantuje ona niep³odno¶ci, poniewa¿ podwi±zanie jajowodu mo¿e siê rozlu¼niæ, za¶ przeciête strzêpki mog± wy³apaæ jajo po owulacji - i kotka sterylizowana mo¿e zaj¶æ w ci±¿ê. Dodatkowo, sterylizacja nie przerywa rujek, wiec kotka nadal cierpi

    Te informacje dotycz± g³ównie kotek, ale u kocurów wygl±da to analogicznie, (przy czym j±dra i nasieniowody s± ³atwiej dostêpne).
    Dlatego polecana u nas i tak¿e czê¶ciej wykonywana jest kastracja.

    Zabieg jest bezpieczny i praktycznie bezkrwawy
    http://www.miau.pl/edu/
    Zalety zabiegu kastracji
  • Zapobiega chorobom takim jak ropomacicze i nowotwory.

  • Stuprocentowa pewno¶æ skuteczno¶ci w zapobieganiu rozmna¿aniu siê zwierz±t wolno ¿yj±cych i w³asnych.

  • W przypadku kastracji znikaj± ruje i znaczenie terytorium moczem oraz zwierzêta nie wdaj± siê w bójki terytorialne i o partnerów, a tak¿e mniej migruj± i s± ostro¿niejsze i co za tym idzie bardziej bezpieczne

  • Bezp³odno¶æ nieodwracalna.


  • Kota mo¿na ju¿ wykastrowaæ w wieku:

    - kotka od 5 miesi±ca ¿ycia

    - kot - zaleca siê od 6 miesi±ca ¿ycia

    Jedna szko³a dotycz±ca kastracji mówi o tym ze wcze¶niej tym lepiej gdy¿ m³ody organizm szybciej siê goi. Moje dwie kotki by³y sterylizowane przed pierwsz± ruja i maj± siê ¶wietnie.

    Natomiast s± tez przeciwnicy wczesnej kastracji, którzy uwa¿aj± ze najlepiej kastrowaæ kota, który osi±gn±³ ju¿ dojrza³o¶æ p³ciow±, czyli kotkê po pierwszej rui, a kocura, gdy ma ju¿ dojrza³e j±dra, dobry weterynarz umie rozpoznaæ. Ty opiekunie sam musisz podj±æ decyzje, która opcja ci bardziej odpowiada (porozmawiaj oczywi¶cie z zaufanym wetem) i je¶li wybierzesz wersje druga to pamiêtaj ¿eby nie podawaæ kotce hormonów.

    _____________
    opracowana na podstawie
    http://therios.strefa.pl/porady/ropomacicze.html
    http://www.tera.com.pl/~koty/kici/kici.html

    Odwiedziny:

    w 2022: 63753

    w dniu dzisiejszym: 123

    gości na stronie: 1

    x
    "Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierz±t Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
    Korzystaj±c z niej wyra¿asz zgodê na u¿ywanie plików cookies w celach statystycznych. [wiêcej informacji]