Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

fanimani.pl

www.geronde.pl

12 stycznia 2021 Liczba naszych podopiecznych: 136Rok 2021 Adopcje: 7







Doros³e koty potrzebuj± mi³o¶ci i odpowiedzialnego domu w stopniu nie mniejszym ni¿ kociêta. Rozwa¿aj±c adopcjê kota ze schroniska lub fundacji, pamiêtaj ¿e starsze koty wielokrotnie d³u¿ej czekaj± na swoj± szansê na znalezienie miejsca w czyim¶ ¿yciu.

Wybieraj±c kota, przyjrzyj siê wszystkim, nie tylko kociêtom – byæ mo¿e w³a¶nie w¶ród tych starszych czeka na Ciebie m±dry i oddany przyjaciel, który w³a¶nie przez trudy swego dotychczasowego ¿ycia odp³aci Ci tym wiêksz± mi³o¶ci± i przywi±zaniem.

Pamiêtaj, ¿e kociêta s± ma³ymi, puchatymi kuleczkami bardzo krótko i ju¿ po kilku miesi±cach wyrastaj± na doros³e koty.

Najczêstszym argumentem przytaczanym przez osoby upieraj±ce siê przy adopcji ma³ego kociaka jest przekonanie, ¿e tylko takie maleñstwo mo¿na wychowaæ i nauczyæ zasad panuj±cych w domu. To stereotyp.

Koty ucz± siê przez ca³e ¿ycie, ich psychika ewoluuje ca³y czas. Doros³y kot o wiele szybciej przystosowuje siê do nowych regu³, choæ na pewno zmiana warunków ¿ycia jest dla niego stresuj±ca. O ile maluch, mo¿e bêdzie siê mniej przejmowa³ zmianami, o tyle te¿ mniej bêdzie s³ucha³ kolejnych lekcji, jakie chcieliby¶my mu przekazaæ.

Maluch dopiero poznaje swoje mo¿liwo¶ci i bêdzie testowa³ je na Twoich meblach, kwiatach i zas³onkach. Podobnie, jak ludzkie dzieci ma pstro w g³owie i czas spêdza g³ównie na zabawie. Wychowanie kociaka wymaga czasu, cierpliwo¶ci i uwagi.

Kot doros³y jest mniej absorbuj±cy – nie musi sprawdzaæ, jak wysoko uda mu siê wskoczyæ, ani testowaæ ci±gle nowych miejsc do drapania – on ju¿ to wie. Nie bêdzie te¿ raczej wyszukiwa³ coraz to nowych sznurków, tasiemek i kabli, bo gryzienie wi±¿e siê z wymian± zêbów mlecznych na sta³e – doros³y kot ma ju¿ to za sob±.

Nasze mieszkania s± dla koci±t torem czêsto niebezpiecznych przeszkód – dos³ownie: trzeba mieæ oczy wko³o g³owy. Ciekawo¶æ jest ich g³ównym bod¼cem do rozwoju, a jest na tyle niepohamowana, ¿e czêsto mo¿e mieæ bolesne skutki.

Doros³e koty, nauczone do¶wiadczeniami dzieciñstwa, s± du¿o ostro¿niejsze i bardziej rozwa¿ne – nie musz± sprawdzaæ, czy wcisn± siê w tê czy tamt± szczelinê.
Maluch bêdzie próbowa³ metod± prób i b³êdów, doros³y przemy¶li sprawê i wyci±gnie wnioski.

Je¶li wiêc decydujesz siê na kociaka, bo „³atwiej mo¿na go wychowaæ„, pamiêtaj, ¿e na to wychowanie trzeba mieæ czas. Czy osi±gn±³e¶ sukces oka¿e siê dopiero, gdy kot doro¶nie i jego charakter siê ukszta³tuje. Nie zmienisz naturalnych predyspozycji i temperamentu kota. Tak naprawdê tylko doros³e zwierzê mo¿na adoptowaæ z pe³n± ¶wiadomo¶ci± jego cech osobowo¶ci.

Kot doros³y, a zw³aszcza kot po przej¶ciach, okazuje siê czêsto bardziej wspó³pracuj±cy tak¿e dlatego, ¿e odczuwa wdziêczno¶æ. Malec najczê¶ciej nie zdaje sobie sprawy z tego, ¿e zosta³ ocalony. Kot doros³y, ma tego pe³n± ¶wiadomo¶æ.

Adoptuj±c kota, pamiêtaj, ¿e to Ty go wybra³e¶, a nie on Ciebie – musi wiêc nauczyæ siê Ciebie, specyfiki Twego domu – musi zrozumieæ, czego od niego oczekujesz. To wymaga czasu. Doros³y kot, który byæ mo¿e w przesz³o¶ci do¶wiadczy³ cierpienia z ludzkich r±k, nie zaufa Ci od pierwszej chwili. Musi siê przekonaæ, ¿e nic mu z Twej strony nie grozi.
Zdobycie zaufania takiego kota jest ogromn± satysfakcj±.

Odwiedziny:

w 2021: 11937

w dniu dzisiejszym: 277

gości na stronie: 8

x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierz±t Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystaj±c z niej wyra¿asz zgodê na u¿ywanie plików cookies w celach statystycznych. [wiêcej informacji]