Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

fanimani.pl

www.geronde.pl

12 stycznia 2021 Liczba naszych podopiecznych: 136Rok 2021 Adopcje: 7









Opracowane w oparciu o:
www.abckota.pl/iok
www.forum.miau.pl

Koty nie ustêpuj± miejsca psom w rankingach popularno¶ci , s± licznymi towarzyszami w naszych domach ale wiele osób ma o nich b³êdne opinie. Najwiêcej fa³szywych przekonañ powsta³o w wyniku porównywania kotów z psami i podkre¶lania tych psich zalet, których tym pierwszym brakuje, oraz z pokutuj±cych do dzi¶ krzywdz±cych kota przes±dów i nalecia³o¶ci z wielu, wielu lat. Przez stulecia kot mia³ opiniê zwierzêcia samolubnego, zdradzieckiego, wrednego fa³szywego. Ale mimo wszystko od tysiêcy lat towarzyszy cz³owiekowi.
Oto najbardziej rozpowszechnione „kocie” przes±dy.. Jedne czasem mog± bawiæ ale tak naprawdê przynosz± kociskom wiele szkody. Postarajmy siê z nimi rozprawiæ :
Mit :"Kocia skórka jest doskona³a na reumatyzm"
Fakt : Sporo kotów za ten przes±d zap³aci³o ¿yciem!!!Stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe, ale pod warunkiem, ¿e wewn±trz skórki ZNAJDUJE SIE ¯YWY KOT. Kot ma wy¿sz± temperaturê cia³a ni¿ cz³owiek, jest doskona³ym ¿ywym termoforem. W dodatku jego sier¶æ siê elektryzuje, wiêc rzeczywi¶cie mo¿e przynosiæ ulgê. Warto wyznawcom tej „ludowej m±dro¶ci” wyja¶niæ ten elementarny fakt ¿e sama skórka jest ca³kowicie bezu¿yteczna.
Mit: Kobieta w ci±¿y powinna pozbyæ siê kota/kotów.
Fakt: W ¶wiecie kr±¿y przera¿aj±ca informacja ¿e od kotów mo¿na zaraziæ siê toxoplazmoz±.
Natomiast zaledwie 10 % populacji kociej jest jej nosicielami , g³ównym ¼ród³em zaka¿eñ jest surowe miêso - a tak¿e niemyte warzywa, owoce, praca w ziemi . Prawda jest taka ¿e wiêkszo¶æ osób toxoplazmozê ma ju¿ za sob± (nawet o tym nie wiedz±c) - i tym samym maj± na ni± odporno¶æ. Niestety ginekolodzy ci±gle jeszcze zalecaj± przysz³ym matkom pozbycie siê kota, jednak nie jest to konieczne, poniewa¿ pierwotniaki rozwijaj± siê tylko w kale kota. Ciê¿arna kobieta mo¿e siê nimi zaraziæ bezpo¶rednio lub po¶rednio, np. kiedy przetrze usta rêk±, któr± uprzednio usuwa³a kocie odchody z kuwety. W zupe³no¶ci wystarczy aby przysz³a matka unika³a kontaktu z koci± „ubikacj±” i scedowa³a obowi±zek jej czyszczenia na innego z domowników. Zadbany, odrobaczany kot nie jest dla cz³owieka ¿adnym zagro¿eniem. która mo¿e mieæ z³y wp³yw na rozwój p³odu w ³onie matki je¶li ta zarazi siê toxo podczas ci±¿y. Warto tez wiedzieæ ze TOXOPLAZMOZE CIEZARNYCH SIE LECZY. Natomiast, zaka¿enie ciê¿arnej nie oznacza automatycznie przeniesienia zaka¿enia na p³ód. Choæ takie ryzyko istnieje, prawid³owe leczenie je minimalizuje. Nie ma wiec potrzeby ¿eby kota siê pozbywaæ albo panikowaæ z tego powodu. Zdrowy rozsadek i zachowanie higieny zdecydowanie wystarczy.
Mit : Koty powoduj± bezp³odno¶æ.
Fakt : Nie ma na to ¿adnych naukowych ani praktycznych wziêtych z ¿ycia dowodów. Stwierdzenie wyssane z palca . (zasz³am w ci±¿ê kiedy w moim domu rezydowa³o 5 kotów ;). marinella.)
Mit: Koty dusz± noworodki i s± zagro¿eniem dla dzieci.
Fakt: W przypadku posiadania kota w domu w którym jest niemowlê nale¿y przez pierwsze kilka dni dok³adnie pilnowaæ jak zachowuje siê kot. Wiêkszo¶æ kotów nie wykazuje agresji do nowego domownika .Wiele kotów chce równie¿ „ogrzaæ” dziecko - i mog± siê na nim uk³adaæ w tym celu i tutaj konieczny by³by nadzór. Jednak w pó¼niejszym czasie , jak dziecko trochê podro¶nie kocie ciep³o, mruczenie - doskonale wp³ywa na spokój ludzkiego dziecka i jego rozwój. Ten szkodliwy pogl±d ¿e kot mo¿e zagra¿aæ dziecku zosta³ wzmocniony przez niem±dre filmy, w których np. lekarz radzi kobiecie w ci±¿y pozbyæ siê kota. Koty nie dusz± dzieci i nie wysysaj± z nich oddechu, jak wierzono w ¶redniowieczu. Co nie znaczy, ¿e ma³e dzieci i zwierzêta mo¿na beztrosko zostawiaæ bez opieki. Dzieci czêsto nie rozumiej±, ¿e z kotem nale¿y obchodziæ siê delikatnie i póki ten nie nauczy siê unikania dzieciêcej wylewno¶ci, mo¿e doj¶æ do wzajemnego zranienia.Nie ma najmniejszych przeciwwskazañ, aby dzieci i koty mieszka³y razem. Wszystko zale¿y tylko od zdrowego i odpowiedzialnego podej¶cia doros³ych.
Mit : W przypadku alergii koniecznie trzeba siê pozbyæ kota
Fakt : istniej± przypadki kiedy trzeba znale¼æ kotu inny dom ale sier¶æ wiêkszo¶ci alergików nie jest to konieczne. Mo¿na siê skutecznie odczuliæ.
Kocia sier¶æ nie powoduje alergii. Ludzie nie s±, wbrew powszechnemu mniemaniu, uczuleni na futro, ale na bia³ko zawarte w kociej ¶linie. Kot myj±c siê roznosi jego cz±steczki po ca³ym ciele, a ocieraj±c siê o sprzêty tak¿e po otoczeniu. Istnieje wiele sposobów zapobiegania objawom uczulenia. Bardzo czêsto pomaga samo przebywanie z kotem pod jednym dachem. Organizm sam siê odczula. Czasem jednak trzeba oddaæ kota. Je¶li podejmujemy tak± decyzje - poszukajmy mu domu, nie oddawajmy do schroniska - to wyrok ¶mierci dla kota.
Mit:Doros³y przygarniêty kot nie przyzwyczai sie do nas
Fakt: Ludzie niestety boj± siê adopcji doros³ych kotów :(. Najczêstszym argumentem, jaki przytaczaj± ludzie domagaj±c siê tylko i wy³±cznie ma³ego kotka jest, „bo ma³ego da siê wychowaæ a starszego nie”. Jest to zwyk³y stereotyp. Z doros³ym kotem mo¿na siê naprawdê ¶wietnie dogadaæ, on przede wszystkim o wiele wiêcej rozumie! Nie jest ju¿ tak postrzelony, ³atwiej dostosowaæ mu siê do domowych zwyczajów. Jest mo¿e nawet bardziej wdziêczny od malucha gdy¿ zdaje sobie sprawê, z jakiego piek³a jest zabierany. Pamiêtaj, ¿e doros³e koty równie¿ potrzebuj± mi³o¶ci i domu! One zazwyczaj siedz± kilka razy d³u¿ej w klatce ni¿ maluchy albo nigdy z niej nie wychodz± :(
Mit: Ka¿da kotka przynajmniej raz w ¿yciu powinna mieæ m³ode

Fakt:
To ca³kowicie wyssane z palca przekonanie spowodowa³o ju¿ w kocim istnieniu nieskoñczenie wiele cierpieñ. Olbrzymie masy w³ócz±cych siê kotów, wyrzucone, utopione lub otrute kociaki oraz wiecznie przepe³nione schroniska dla zwierz±t to skutki braku kontroli nad rozmna¿aniem siê kotów. Poza tym ci±¿a u kotki mo¿e byæ czynnikiem, który ujawni ukryte dot±d choroby. Nie istniej± ¿adne medyczne przes³anki ku temu, aby kotka rodzi³a „dla zdrowia”. Nie my¶l o kotach jak o ludziach. Dla kotów, jak i dla wiêkszo¶ci zwierz±t, akt p³ciowy nie jest przyjemno¶ci± tak± jak dla ludzi. To wy³±cznie zew natury spowodowany przez hormony. Wykastrowany kot nie bêdzie wiedzia³, co straci³ i z pewno¶ci± nie bêdzie z tego powodu nieszczê¶liwy. A kotka wcale nie têskni za dzieæmi.
Mit: Kot zawsze spada na cztery ³apy.

Fakt:
O ile koty instynktownie spadaj± nogami w dó³ i mog± przetrwaæ upadek z du¿ej wysoko¶ci, mo¿e siê równie¿ zdarzyæ, ¿e w wyniku takiego „lotu” kot po³amie sobie ko¶ci. Zestresowany obola³y kot najczê¶ciej zaszywa siê w jak±¶ „dziurê” i je¶li ma powa¿ne obra¿enia umiera tam w cierpieniu .Odpowiednie zabezpieczenie balkonu i okna mo¿e zapobiec nieszczê¶liwym upadkom. koty to nie ptaki , nie posiadaj± skrzyde³ , upadek z trzeciego pietra mo¿e sie skoñczyæ dla kota tragicznie.
Mit: Kot powinien codziennie piæ mleko.
Fakt: Koty zazwyczaj lubi± mleko, ale go nie potrzebuj± w swojej diecie, je¿eli s± w³a¶ciwie od¿ywiane. Niektóre koty czêsto po mleku maja biegunki, je¿eli wypij± go zbyt du¿o. Je¿eli zamierzamy w ogóle podawaæ kotu mleko - to tylko w ma³ych ilo¶ciach i niezbyt czêsto Mo¿na kupiæ w naszych sklepach specjalne mleko dla kotów z obni¿on± warto¶ci± laktozy. Dzikie koty nie pij± mleka, od kiedy przestaj± ssaæ matkê. Natomiast zawsze powinny mieæ ¶wie¿± wodê, do której powinny mieæ sta³y dostêp.
Mit: Kastrowane koty tyj± i zmienia sie im charakter

Fakt:
Podobnie jak ludzie, koty tyj±, gdy za du¿o jedz± i nie za¿ywaj± ruchu. Je¿eli kot zostanie wykastrowany w chwili, gdy jego zapotrzebowanie energetyczne ze wzglêdu na rozwój jest jeszcze dosyæ du¿e, istnieje niebezpieczeñstwo, ¿e pozostanie przy swoich zwyczajach ¿ywieniowych i szybko utyje. W³a¶ciciele kotów przede wszystkim nie powinni przekarmiaæ swoich pupilków i w razie gdy kot zaczyna tyæ zastosowaæ odpowiednia dietê.

Kot/kotka po kastracji nie zmienia charakteru , nie zmniejsza siê w ¿aden sposób ³owno¶æ- natomiast kot/kota je¶li s± wychodz±ce trzymaj± siê blisko domu, uspokajaj± siê i robi± siê bardziej przymilne.To ze kot sie wycisza czy zmienia ma to zwi±zek z tym ze dorasta a nie poniewaz zostal wykastrowany...
Mit: Koty przywi±zuj± siê tylko do miejsca
Fakt : Istnieje mnóstwo opowie¶ci o kotach, które przeby³y setki kilometrów, aby wróciæ do swojego domu. Prawda, s± to zwierzêta terytorialne i dlatego wci±¿ znacz± swój rewir, ³±cznie z opiekunami. Ale wpisane w naturê zachowania terytorialne, w tym niezno¶ne dla mebli drapanie, nie ¶wiadcz± o tym, ¿e kotom na ludziach nie zale¿y. Kot kocha opiekuna tak¿e w nowym domu, tyle tylko, ¿e niektóre osobniki potrzebuj± czasu na adaptacjê. (moje koty nie mia³y z tym ¿adnego k³opotu) Widzia³am koty które bardzo têskni³y po ¶mierci opiekuna albo choæby kotka kole¿anki która zosta³a u mnie na czas jej wyjazdu. Kiedy kole¿anki po ni± przysz³a oszala³a z rado¶ci ;) Moje koty po moim trzy-cztero dniowym wyje¼dzie przyklejaj± siê do mnie jak wracam.

Teoria znajomego kociarza - pozwolê sobie zacytowaæ:
„Kot siê przyzwyczaja do miejsca.......na cz³owieku.”
Mit :Koty s± fa³szywe, z³o¶liwe, zimne i nieprzystêpne itp
Fakt : Jak¿e czêsto tak± opiniê wydaj± osoby które w swoim ¿yciu nigdy nie pozna³o kota nie mówi±c ju¿ o wspólnym mieszkaniu z takim towarzyszem. Kot to zwierze które jasno i bezpo¶rednio mówi co czuje a na co nie ma ochoty. Kota nie da siê wytresowaæ mo¿e to w³a¶nie tak niektórych boli ? NIGDY nie wolno UDERZYÆ kota , to jest najgorsze wyj¶cie w razie jakichkolwiek k³opotów - zapowiada tylko wiêksze. Kot to ¿yciowy partner je¶li tak go potraktujesz obdarzy ciê swoja mi³o¶ci± i zaufaniem. Dla mnie jest to jedna z najwiêkszych rado¶ci. Wiêkszo¶æ aktów „z³o¶liwo¶ci” jakie pope³niaj± koty wynikaj± tylko i wy³±cznie z nudy. Koty siedz±ce same ca³y dzieñ w mieszkaniu - potwornie siê nudz± dlatego idealnym rozwi±zaniem s± dwa zwierzaki. Agresja kota wobec opiekuna najczê¶ciej spowodowana silnym zdenerwowaniem , strachem lub bólem, kot nie panuje nad tym i mo¿e ugry¼æ lub podrapaæ. Czêsto nag³e agresywne zachowanie przejawiaj± niekastrowane kocury , jest to wynik zaburzeñ hormonalnych a nie z³a wola kota. Je¶li choæ minimaln± wiedzê na temat kotów bêdziemy wiedzieæ ze takiemu zachowaniu mo¿emy zapobiec. Aby przekonaæ siê co naprawdê tkwi w kocie trzeba po prostu z nim zamieszkaæ
Prawdziwy kociarz nie jest w stanie sobie wyobraziæ ¿ycia bez tego magicznego stworzenia
Mit :Kot ¶mierdz±
Fakt : ¦mierdzi mocz niekastrowanego kocura. Gdy kto¶ wejdzie do mieszkania w który mieszka taki kocur (ma³o który nie znaczy ) - to czasem trudno go pó¼niej przekonaæ ¿e to nie jest norma... Brzydki zapach w mieszkaniu jest gdy kto¶ nie dba o czysto¶æ w kuwetach lub ma zbyt du¿± ilo¶æ kotów a te w stresie zaczynaj± oddawaæ mocz po k±tach. I tutaj nie mo¿na zaprzeczyæ ze ¶mierdzi ale czyja to wina ? Opiekuna który nie dba o czysto¶æ lub nie wykastrowa³ znacz±cego ju¿ kocura.
W mieszkaniach gdzie mieszka kilka wykastrowanych, zdrowych i zadowolonych z ¿ycia kotów oraz gdzie dba siê o czysto¶æ w kuwetkach - koci zapach jest absolutnie nie wyczuwalny. Obecnie dostêpna jest ca³a gama ¿wirków dla kotów w ró¿nych cenach. Dziêki nim zachowanie czysto¶ci w kociej kuwecie jest dziecinnie proste i wymaga tylko systematyczno¶ci. Kot to zwierzê niezwykle dbaj±ce o w³asn± higienê , nigdy nie k±pane koty pachn± bardzo ³adnie i przyjemnie.
Mit :Koty roznosz± choroby
Fakt :Cz³owiek mo¿e zaraziæ siê paroma chorobami od kota , ale nie wiêksz± ilo¶ci± ni¿ od psa ( niemal tymi samymi) czy innych ludzi. Poza w¶cieklizn± , zazwyczaj s± to choroby niegro¼ne i ³atwe do wyleczenia. Dodam, ¿e to dzia³a w dwie strony - cz³owiek te¿ mo¿e pewnymi chorobami zaraziæ swojego kota Do takich przechodnich w obie strony nale¿± bakteryjne i wirusowe infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, bakteryjne i wirusowe infekcje uk³adu pokarmowego (poza wirusem zapalenia w±troby, który jest specyficzny dla cz³owieka), grzybice oraz zaka¿enia pierwotniakowe .
Mit : Koty s± samotnikami
Fakt : Aby stwierdziæ ¿e nie s± wystarczy poobserwowaæ kilka kotów mieszkaj±cych pod jednym dachem lub na jednym terenie. Tak naprawdê prowadz± one skomplikowane i absolutnie niezbêdne dla ich prawid³owego rozwoju psychicznego ¿ycie spo³eczne. W rodzinie ucz± siê kocich zachowañ, w grupie, poznaj± i stosuj± zrozumia³± dla siebie specyficzn± sygnalizacjê spo³eczn±, za pomoc± której wymieniaj± siê ca³ym bogactwem swych uczuæ. Niektóre koty bardzo siê lubi± i przy ka¿dej okazji okazuj± sobie czu³o¶æ.
Inne - po prostu siê toleruj±, a jeszcze inne - zupe³nie nie akceptuj± lub d±¿± do dominacji.
Zdarzaj± siê równie¿ sytuacje gdy jeden kot pêdzi na pomoc drugiemu . Dwa koty (lub wiêcej) inspiruj± siê wzajemnie, bawi± siê lub te¿ uprawiaj± wspólne zapasy, nigdy siê nie nudz±, w zwi±zku z czym prze¿ywaj± mniej stresów i innych przykrych stanów psychicznych ni¿ pojedynczy kot. Maj± mnóstwo okazji do pozytywnego pozbywania siê energii bior±c udzia³ w wielu typowo kocich sportach, takich jak polowanie czy gonitwy, ucz± siê od siebie dostrzegania, rozumienia i przejawiania postaw dominacji i podleg³o¶ci. Zdecydowana wiêkszo¶æ mieszkaj±cych parami kotów bardzo siê lubi i przyja¼ñ tê okazuje sobie w sposób niezwykle wzruszaj±cy, poprzez wzajemn± toaletê czy sen w du¿ej blisko¶ci. Nieliczne wyj±tki, kiedy dwa koty nie przepadaj± za sob± równie¿ nie wykluczaj± ich bardzo harmonijnego wspó³¿ycia, gdy¿, po krótkim okresie bojów, zazwyczaj dochodzi miêdzy nimi do kompromisu.
Mit: Dobrze karmiony kot nie poluje
Fakt : Instynkt ³owiecki jest tak g³êboko zakodowany w kocie, ¿e nawet najbardziej leniwy domowy spa¶lak nie przepu¶ci okazji, by nie zaczaiæ siê na ruchomy przedmiot i nie dopa¶æ go jednym susem. Kot poluje instynktownie, nie tylko z g³odu, i niejednokrotnie bawi siê swoj± zdobycz±, wzbudzaj±c tym niechêæ tych, którzy nie rozumiej± kociej psychiki. Czasem kot przynosi opiekunowi swój i ³up w dowód mi³o¶ci i ¿adnymi zakazami czy karami nie zmieni siê tych zachowañ.
Mit: Koty mrucz±, gdy s± szczê¶liwe
Fakt :Mruczenie g³askanego kota - umiejêtno¶æ, której pozbawione s± jego dzicy krewniacy - nieodmiennie sprawia cz³owiekowi przyjemno¶æ i jest najcudowniejsza i bardzo ró¿norodna muzyk± J. Jednak¿e ten mi³y zwyczaj nie zawsze jest oznak± zadowolenia. Koty mrucz± te¿ kiedy cierpi± z bólu, kiedy rodz±, a nawet kiedy umieraj±. Nie wyt³umaczono jeszcze naukowo tego zachowania. Niew±tpliwie jednak w tym tkwi urok kota
Mit: Koty nie choruj± na w¶ciekliznê.
Fakt: Wszystkie ssaki, w³±czaj±c w to koty, mog± chorowaæ na te chorobê. Podobnie jak psy, koty nale¿y regularnie szczepiæ przeciw tej chorobie - obowi±zkowo je¶li wychodz± z domu.
Mit: Koty trzymane w domu nie mog± siê niczym zaraziæ.
Fakt: Niestety mog± - w domu równie¿ s± nara¿one na kontakt z zarazkami przenoszonymi drog± powietrzn± lub przyniesionymi przez ich w³a¶ciciela na obuwiu lub ubraniu. Dlatego odpowiedzialny opiekun szczepi tak¿e niewychodz±ce koty.
Mit: Koty zara¿aj± siê tasiemcem jedz±c zepsute jedzenie
Fakt: Zwierzêta domowe zara¿aj± siê tasiemcem poprzez po³ykanie pche³, nosz±cych w sobie tego paso¿yta. Koty mog± siê te¿ zaraziæ zjadaj±c zainfekowane myszy lub inne drobne zwierzêta.
Mit: Koty lecz± swoje rany li¿±c je.
Fakt: W rzeczywisto¶ci lizanie mo¿e tylko spowolniæ proces gojenia i spowodowaæ wiêksze uszkodzenie rany zw³aszcza przy szorstkim jêzyku kota.
Mit : Koty zjadaj± ludzkie zw³oki
Fakt: Przeciwnicy i wrogowie kotów czêsto racz± taka historyjk± wszystkich wokó³ -próbuj±c wykazaæ wierno¶æ psów i egoizm kotów. Brzmi to mniej wiêcej tak :„Pies prawie umar³ z g³odu a kot siê po¿ywia³ zw³okami swej w³a¶cicielki/ciela ”Mo¿liwe ¿e na przestrzeni lat cos podobnego siê zdarzy³o , kanibalizm tez siê zdarza w ekstremalnych warunkach w¶ród ludzi wiec dlaczego czepiamy siê kotów. Natomiast jak siê zapytaæ „opowiadacza” gdzie to by³o, kto mu to powiedzia³, czy widzia³ to na w³asne oczy?, to najczê¶ciej s³yszymy : ¿e gdzie¶ tam pisa³o albo kto¶ tam komu¶ powiedzia³ .

Komentarz jaki siê ci¶nie na usta jest jeden :
To nie mo¿e byæ prawda, bo kot nie zje nie¶wie¿ego miêsa lub lepiej ¿eby mnie zjad³ w³asny kot ni¿ paskudne robaki ;).
Mit: Czarne koty przynosz± pecha

Fakt :
I co maj± na to powiedzieæ opiekunowie czarnego kota w domu ;) :)
O dziwo ¿yj± i maj± siê doskonale :) ja równie¿ ;)
Tak naprawdê czarny kolor sier¶ci jest pechowy - ale dla czarnego kota niestety dziêki temu zabobonowi z czasów czarownic i ¶wiêtej inkwizycji s± czêsto przeganiane, têpione, wszelkiej ma¶ci satani¶ci i inni osobnicy z zaburzeniami ró¿nego rodzaju uwa¿aj± w³a¶nie czarne koty za najlepsze do swoich „obrzêdów”. Tysi±ce czarnych kotów na przestrzeni wieków zap³aci³o ¿yciem za ludzkie prze¶wiadczenie o ich zwi±zkach z diab³em. Czarne koty czê¶ciej gin± po zmroku pod ko³ami samochodów. W wielu krajach do dzi¶ czarne koty rzekomo zwiastuj± nieszczê¶cie, w Anglii za¶ - wprost przeciwnie nieszczêsne przynosi bia³y kot.
Mit : Pies i kot nie mog± ¿yæ w zgodzie.
Fakt: Jak widaæ na przyk³adzie wielu osób które maja pod swoja opiek± kota i psa jest to kolejny stereotyp krzywdz±cy i kota i psa ;) Te zwierzaki potrafi± doskonale siê dogadaæ albo przynajmniej ¿yæ obok siebie bez specjalnych awantur
Mit : Kot = stara panna
Fakt : Znam wiele „zakoconych” mê¿atek , matek , rozwiedzionych i wdów - kolejne stwierdzenie wyssane z palca .



I na koniec bardzo przyjemne ludzkie wierzenie :) Kiedy¶ wierzono, ze podczas porodu w pokoju powinna znajdowaæ siê kotka - zwiastowa³a dobry omen dla przysz³ej mamy , poniewa¿ kotka jak rodzi - mruczy i znosi swój ból z rado¶ci± wiec jej obecno¶æ mia³a zmniejszaæ bóle porodowe u kobiety.

Rozdzia³ opracowano na podstawie informacji z stron internetowych:

http://kociolubna.feline.pl/dwakoty.htm

http://www.tera.com.pl/~koty/kici/kici.html

http://republika.pl/kocia_stronka/

Odwiedziny:

w 2021: 11940

w dniu dzisiejszym: 280

gości na stronie: 2

x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierz±t Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystaj±c z niej wyra¿asz zgodê na u¿ywanie plików cookies w celach statystycznych. [wiêcej informacji]