Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

fanimani.pl

www.geronde.pl

12 stycznia 2021 Liczba naszych podopiecznych: 136Rok 2021 Adopcje: 7

Dlaczego powinni¶my sterylizowaæ koty wolno ¿yj±ce?

Sterylizacja, a w³a¶ciwie kastracja (ovariohisterectomia u samicy, orchidectomia u samca) - choæ potocznie obu tych terminów u¿ywa siê wymiennie - jest zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie, polegaj±cym na usuniêciu macicy i jajników (u kotki) lub j±der (u kocura).

Kastracja kotów wolno ¿yj±cych jest najlepsz± rzecz±, któr± mo¿na dla nich zrobiæ. To najbardziej humanitarny i efektywny sposobem ograniczenia populacji kotów bezdomnych. Oprócz tego, ¿e zmniejsza ilo¶æ rodz±cych siê kociaków (z których wiêkszo¶æ nie prze¿ywa pierwszego roku, umieraj±c z powodu chorób lub gin±c pod ko³ami samochodów), ogranicza problemy takie jak: walki kotów, znaczenie terenu przez kocury czy uci±¿liwe wokalizowanie. Zwierzêta po kastracji nie wdaj± siê w bójki terytorialne i o partnerów, a tak¿e mniej migruj± i s± ostro¿niejsze i co za tym idzie - bardziej bezpieczne. Kastracja przyczynia siê równie¿ do poprawy zdrowia kotów, dlatego powinna byæ priorytetem. Dzikie koty po zabiegu mog± zostaæ wypuszczone w miejsce dotychczasowego bytowania. Nie jest prawd±, ¿e koty po sterylizacji czy staj± siê „mniej ³owne”, nie poradz± sobie na „wolno¶ci”, czy ¿e zmienia siê im charakter.

Czêst±, choæ niew³a¶ciw±, praktyk± stosowan± w celu ograniczenia populacji kotów bywa równie¿ podawanie kocicom hormonalnych ¶rodków antykoncepcyjnych. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e takie ¶rodki zwiêkszaj± ryzyko powstawania tzw. ropomacicza i/lub guzów rakowych macicy i sutków, w efekcie prowadz±c do ¶mierci kotki.

Kiedy sterylizowaæ koty?

Zaleca siê, aby koty kastrowaæ po osi±gniêciu dojrza³o¶ci p³ciowej. Zwykle jest to od ok. 6 miesi±ca ¿ycia.
Inna szko³a mówi, ¿e mo¿na zabiegom poddawaæ ju¿ kilkunastotygodniowe kociaki. Najlepiej przed zabiegiem skonsultowaæ siê z zaufanym lekarzem weterynarii i omówiæ mo¿liwo¶æ przeprowadzenia sterylizacji.

Koty wolno ¿yj±ce: lepiej sterylizowaæ kotki czy kocury?

Gdy mamy pod opiek± stado kotów, zawsze pojawia siê dylemat, od których zacz±æ kastracje. Opieka nad kocurem po zabiegu jest krótsza i ³atwiejsza. Natomiast tylko wykastrowanie kotek da pewno¶æ, ¿e nie bêd± pojawiaæ siê kolejne mioty. Dlatego je¶li mamy ograniczone mo¿liwo¶ci finansowe, lokalowe i czasowe - najlepiej zacz±æ od kastracji kotek.

Czy ka¿dego kota mo¿na zabraæ na sterylizacjê?

Kiedy od³awiamy kotkê wolno ¿yj±c± do sterylizacji, musimy mieæ pewno¶æ, czy gdzie¶ w pobli¿u nie znajduj± siê jej m³ode. Zabieraj±c matkê, pozbawiamy bowiem potencjalne maluszki pokarmu. Jak sprawdziæ, czy dana kocica nie jest mam±? Je¶li kotka ma powiêkszone, widoczne sutki, to znak, ¿e akurat karmi. Takiej kotki nie ³apiemy - musimy poczekaæ, a¿ jej maluchy bêd± samodzielne. Alternatyw± mo¿e byæ zabranie ca³ej rodziny, poczekanie, a¿ kotka w zaciszu domowym wykarmi dzieci i pó¼niejsza sterylizacja.

Ogólnie przyjêt± praktyk± po sterylizacji jest nacinanie kotkom wolno ¿yj±cym lewego ucha. Naciêcie wykonuje siê jeszcze w narkozie, wiêc zupe³nie bezbole¶nie. Naciêcie to wyra¼ny znak pozwalaj±cym stwierdziæ, ¿e dana kotka zosta³a ju¿ poddana kastracji i nie ma konieczno¶ci ponownego jej od³awiania.

Jak siê przygotowaæ do sterylizacji kotów wolno ¿yj±cych?

Kotka po kastracji powinna byæ przetrzymywana przez 7-14 dni. U kocurów okres ten jest krótszy i wynosi zwykle 3-5 dni. Wczesne wypuszczenie wi±¿e siê z niebezpieczeñstwem zabrudzenia i zainfekowania rany, czy rozej¶cia szwów, co bêdzie prowadzi³o do ¶mierci zwierzêcia.
Miejmy na uwadze, ¿e po operacji mog± wyst±piæ powik³ania. Je¶li na dworze jest zimno, okres przetrzymania mo¿e siê wyd³u¿yæ.

Z³apanie dzikiego kota czêsto nie jest ³atwe, dlatego niezbêdna mo¿e byæ specjalna klatka ¿ywo³apka. Aby przetrzymaæ kota po zabiegu potrzebna bêdzie natomiast klatka wystawowa/kennelowa, w której zmie¶ci siê kuweta, pos³anko i miseczki z jedzeniem i piciem.
Taka latka powinna byæ ustawiona w ciep³ym, zacisznym pomieszczeniu, aby zwierzê mog³o bezpiecznie i w komforcie przej¶æ pozabiegow± rekonwalescencjê.
Okno w pomieszczeniu, w którym przechowuje siê dzikie koty, nale¿y zamkn±æ lub dobrze zabezpieczyæ, na wypadek ucieczki, gdyby nasi pacjenci jako¶ wydostali siê z klatki.
Sam± klatkê najlepiej dodatkowo przykryæ kocem lub innym materia³em – dziêki temu zwierzê jest spokojniejsze.
Warto zaopatrzyæ siê w rêkawice weterynaryjne lub spawalnicze, które uchroni± nas przed ewentualnymi podrapaniami.

Klatki ¿ywo³apki oraz klatki wystawowe mo¿na bez op³at wypo¿yczyæ z naszej Fundacji. Wspieramy tak¿e finansowanie zabiegów zwierz±t wolno ¿yj±cych. W obu sprawach nale¿y napisaæ na fundacja@kocipazur.org.

Jak przygotowaæ kota do zabiegu?

Kastracja jest operacj± przeprowadzan± w znieczuleniu ogólnym, dlatego trzeba zadbaæ o kilka spraw. Przede wszystkim - zwierzê powinno byæ zdrowe. Kota wolno ¿yj±cego warto z³apaæ i umie¶ciæ w klatce wystawowej dwa dni przed planowanym zabiegiem; mo¿na wówczas zaobserwowaæ, czy nie ma niepokoj±cych objawów chorobowych oraz czy je, pije i jak siê za³atwia. Ponadto - kot przed zabiegiem powinien byæ na czczo, nie nale¿y podawaæ mu jedzenia przez 12 godzin przed planowan± operacj±.

Jak opiekowaæ siê kotem po zabiegu?

Opieka nad kotem po kastracji nie jest trudna. Weterynarz na pewno udzieli wskazówek odno¶nie do karmienia i ewentualnego podawania leków.

W przypadku kocic najwa¿niejsze to zabezpieczyæ ranê przed wylizywaniem i bacznie obserwowaæ, jak siê goi. Wielko¶æ rany jest uzale¿niona od stanu, w jakim by³a kotka; mo¿e to byæ jeden centymetr, mo¿e byæ i kilka. W przypadku kotów jako zabezpieczenie z regu³y nie sprawdza siê popularny plastikowy ko³nierz, bo powoduje dodatkowy stres. Wygodniejsze s± kaftaniki pooperacyjne. Gotowy kaftanik mo¿na zakupiæ u weterynarza lub te¿ przygotowaæ go samodzielnie, np. z grubych, bawe³nianych rajstop damskich, koniecznie takich, na których przy przeciêciu nie „lec± oczka„. Rajstopy docinamy na d³ugo¶æ kota, wycinamy otwory na ³apki i na obró¿kê z banda¿a.
Kaftanik nale¿y za³o¿yæ u weterynarza, zanim kotka wybudzi siê z narkozy, potem jest to z regu³y niemo¿liwe. W celu dodatkowego zabezpieczenia ranki pod kaftanik wk³ada siê opatrunek z gazy. Je¶li ubranie zwierzêcia w kaftanik nie jest mo¿liwe - pozostaje nam obserwowanie rany.

Klatkê wystawow± najlepiej wy³o¿yæ podk³adami higienicznymi (dostêpnymi za niewielkie kwoty np. w aptekach). Nale¿y liczyæ siê z tym, ¿e kotka po zabiegu za³atwi siê pod siebie, wiêc podk³ad dobrze wch³onie wilgoæ i mo¿na go ³atwo zast±piæ kolejnym. Na bia³ym podk³adzie widoczne te¿ bêd± ewentualne ¶lady krwi.
Kocica po zabiegu potrzebuje ciep³a, w razie potrzeby warto wiêc j± dogrzewaæ, np. wk³adaj±c do klatki bezpieczny termofor (czyli nie taki, z którego mo¿e wylaæ siê wrz±ca woda).

Do klatki wstawiamy te¿ kuwetê. Po zaleconym przez weterynarza wykonuj±cego zabieg czasie podajemy zwierzêciu jedzenie, najczê¶ciej wcze¶niej mo¿na wstawiæ mu chocia¿ wodê. Zaleca siê, aby przez pierwsze dni po zabiegu kotkom podawaæ wy³±cznie mokr± karmê, co u³atwi wypró¿nianie.
Kota nale¿y uwa¿nie obserwowaæ, kontrolowaæ ile je i czy siê wypró¿nia. W razie zauwa¿enia niepokoj±cych objawów trzeba skonsultowaæ siê z lekarzem.
Warto sprawdzaæ, jak wygl±da ranka pooperacyjna. Jednak je¶li kot jest bardzo zestresowany lub agresywny, lepiej nie robiæ tego „na si³ê”.
Z regu³y kotkom po zabiegu przez kilka dni podaje siê antybiotyki. Najczê¶ciej s± to tabletki bez smakowe, mo¿na je rozdrobniæ i podawaæ z ma³± ilo¶ci± mokrej karmy przed w³a¶ciwym karmieniem (by mieæ pewno¶æ, ¿e zwierzê zje lek).

Przynajmniej raz dziennie nale¿y sprz±taæ kotu kuwetê, wymieniaæ miseczki z karm± i wod±. Nale¿y pamiêtaæ przy tym o zachowaniu ostro¿no¶ci. Nawet je¶li zwierzê zachowuje siê spokojne, my musimy pozostaæ czujni. Drzwiczki klatki nale¿y uchylaæ tylko na tyle, aby dostaæ siê do miseczek lub wyci±gn±æ kuwetê, nie pozostawiaæ ich otwartych i ka¿dorazowo sprawdzaæ poprawno¶æ zamkniêcia. Przed otwarciem klatki trzeba równie¿ sprawdziæ, czy wszystkie okna i drzwi w pomieszczeniu s± zamkniête. Je¶li kot syczy lub jest agresywny, warto przy sprz±taniu u¿ywaæ grubych rêkawic lub wstawiaæ do klatki transporter, w którym ukryje siê nasz zestresowany rekonwalescent, umo¿liwiaj±c nam oporz±dzenie jego klatki.

Je¶li od³owione zwierzê oka¿e siê oswojone, zamiast wypuszczaæ je w miejsce bytowania, warto poszukaæ mu domu sta³ego, umieszczaj±c og³oszenia chocia¿by na portalach spo³eczno¶ciowych i og³oszeniowych.


Odwiedziny:

w 2021: 12029

w dniu dzisiejszym: 369

gości na stronie: 6

x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierz±t Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystaj±c z niej wyra¿asz zgodê na u¿ywanie plików cookies w celach statystycznych. [wiêcej informacji]