Koci Pazur na Facebook Koci Pazur na YouTube Koci Pazur na Instagram Koci Pazur na TikTok Koci Pazur na Twitter

Niestety dane mówią same za siebie. Problem zaginionych zwierząt jest ogromny. Aż 90% z nich nigdy nie wraca do swojego domu. Jeśli te dane przerażają Cię tak jak nas, dowiedz się jak najwięcej o czipowaniu kotów i pomóż nam w walce z bezdomnością zwierząt.

Na czym polega czipowanie kota?

Czipowanie kota polega na podskórnym wszczepieniu zwierzęciu mikroprocesora (wielkości ziarenka ryżu), który zwany jest właśnie czipem.

Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny, a specjalista weterynarz aplikuje to urządzenie za pomocą odpowiedniej strzykawki. Posiadanie czipa przez kota w żaden sposób nie utrudnia mu codziennego funkcjonowania ani w żadnym stopniu nie zagraża jego życiu.

Większe zagrożenie niosą nieprzystosowane dla kotów obroże, które w przypadku wychodzących czworonogów, czego ze względów bezpieczeństwa nie popieramy, mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia np. podczas przeskakiwania przez płot i zahaczenia się o przęsło ogrodzenia.

Co po zaczipowaniu kota?

Po zaczipowaniu swojego kota pamiętaj, aby swoje i zwierzaka dane wprowadzić do specjalnych rejestrów, których jest kilka, nawet tych ogólnoświatowych. Wprowadzenie informacji do jak największej liczby baz danych zwiększa bezpieczeństwo Twojego pupila, a także szanse na jego odnalezienie. Czipy bez uzupełnionych danych opiekuna w bazie są bezużyteczne, a niestety jest to częsty przypadek, że znaleziony pupil ma czip, ale niestety nie ma w bazie jakiegokolwiek kontaktu do właściciela.

Najlepiej od razu poprosić weterynarza, aby zrobił to tuż po zabiegu – dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystko zostało przeprowadzone prawidłowo, a Twój pupil jest odpowiednio zabezpieczony. Dodatkowo podpowiadamy, że popularną bazą do wprowadzenia takich informacji jest SafeAnimal. Przechowują oni dane z wielu lokalizacji, a ponadto zrzeszają ze sobą fundacje, weterynarzy i hodowców.

czipowanie kota

Jak działa chip?

Chipy nie są skomplikowanymi urządzeniami. Służą one do identyfikacji właściciela zaginionego zwierzęcia za pomocą piętnastocyfrowego kodu, gdzie:

  • pierwsze trzy cyfry są kodem kraju, kraju współdzielonego bądź producenta;
  • kolejne trzy cyfry to kod producenta;
  • pozostałe liczby to indywidualny kod chipa.

Dane z mikroprocesora czipa odczytuje się za pomocą fal dźwiękowych. Czytniki takie dostępne są w większości gabinetów weterynaryjnych i placówek związanych z ochroną zwierząt. Posiadać mogą je również policjanci, strażnicy miejscy i graniczni.
Urządzenie odczyta niezbędne dane z odległości około 5-10 centymetrów.

Czy czipowanie kota jest drogie?

Wielu właścicieli kotów obawia się, że zabieg czipowania jest bardzo drogi. Na szczęście popularyzacja tego rozwiązania sprawiła, że mikroprocesor można wszczepić swojemu kotu już nawet od 50 zł! Co najważniejsze wiele gmin prowadzi darmowe akcje czipowania zwierząt – koniecznie śledź takie wydarzenia i zapoznaj się z listą placówek, które oferują takie darmowe usługi w Twojej okolicy.

Sprawdź, gdzie możesz nieodpłatnie zaczipować swojego psa i kota w Poznaniu.

Czy warto zaczipować kota?

Tak naprawdę nie istnieją żadne minusy w kwestii czipowania swojego kota, za to jest jeden, ogromny plus – szanse na znalezienie Twojego zaginionego zwierzaka znacznie zwiększają się, jeśli ma on wszczepiony podskórny czip.

Przypominamy jednak, że obowiązkiem właściciela jest zabezpieczenie swojego pupila i powinien on dołożyć największych starań, aby zminimalizować ryzyko ucieczki kota.

Najczęściej powielane mity w kwestii czipowania kotów

Czytnik od razu pokaże dane właściciela zagubionego zwierzęcia

Absolutnie nie! Urządzenie pokaże tylko wspomniany piętnastocyfrowy rząd cyfr, który następnie trzeba wprowadzić do specjalnej bazy danych. Dopiero tam poznamy personalia właściciela znalezionej przez nas zguby. To właśnie dlatego należy pamiętać, że czipowanie kota, bez równoczesnego wprowadzenia swoich danych do systemu, nie ma żadnego sensu. Zrób to jak najszybciej po zabiegu, a dodatkowo numer czipa wpisz do książeczki zdrowotnej pupila, a jeśli posiada, to także do jego rodowodu.

Chip działa tak samo jak GPS

To byłoby naprawdę cudowne mieć zawsze pogląd do aktualnej lokalizacji Twojego psa bądź kota, jednak zaczipowanie zwierzaka nam tego nie umożliwia.
Aktualne miejsce pobytu swojego pupila poznasz dopiero wtedy, kiedy ktoś go znajdzie i specjalnym czytnikiem pobierze niezbędne dane i sprawdzi je w systemie.

Jeśli masz dodatkowe pytania bądź potrzebujesz pomocy w odnalezieniu swojego pupila, napisz do nas. Zrobimy co w naszej mocy, aby ta historia miała szczęśliwe zakończenie.

Kontakt

501 280 282 (tymczasowo zawieszony)

Adopcje

502 111 279 (poniedziałki i
czwartki w godz. 18:00-20:00)

Konto

Bank Pekao SA II Oddział w Poznaniu
98 1240 1763 1111 0010 4119 8855
dla przelewów zagranicznych:
nr IBAN: PL98 1240 1763 1111 0010 4119 8855
kod SWIFT (BIC code): PKOPPLPW
PayPal: fundacja@kocipazur.org