Borisse to jedna z naszych najstarszych podopiecznych – ma już zacne 14 lat. Pod naszą opiekę trafiła już jako kot nie najmłodszy i wymagający czasu na socjalizację. Przez lata cieszyła się dobrym zdrowiem, jednak w końcu i ją dopadły problemy.
Zaczęło się od zauważonego podczas rutynowej kontroli białkomoczu. Później przyszła infekcja pęcherza i sprawy potoczyły się już lawinowo. Wyleczyliśmy pęcherz, ale wzrosły parametry nerkowe, a białokrwinkowe zaczęły spadać. Nie zliczymy nawet, ile wizyt odbyliśmy z Borisse u weterynarza w skali ostatniego kwartału. Dość wspomnieć, że był też czas, gdy musieliśmy z nią odwiedzać lekarza przez dwa tygodnie dzień po dniu. Kotka walczy dzielnie - parametry nerkowe na ten moment wracają do normy, obraz nerek w USG jest prawidłowy. Jednak przedłużająca się walka sprawiła, że Borisse zaczęła wpadać w anemię i być może będzie potrzebowała wsparcia w postaci porcji świeżej krwi.
Jesteśmy po wizycie u hematologa - wciąż czekamy na wyniki rozmazu krwi. Poziom B12 spadł, więc potrzebny był zastrzyk z tą witaminą. Okazało się też, że Borisse ma zbyt wysoki poziom kwasu foliowego, co świadczy o przeroście flory bakteryjnej w jelitach i lekarz wprowadził antybiotyk. Z najnowszego badania moczu wyszedł ogromny białkomocz. Cały czas wspieramy kotkę specjalną odżywczą dietą.
Koszty leczenia i diagnostyki rosną zatrważająco. Dopóki Borisse chce walczyć i pokazuje, że życie daje jej radość, chcemy dalej ją w tej walce wspierać. Zasłużyła na to niezłomnością charakteru i wdzięcznością, jaką mimo wielu lat ignorowania człowieka, zaczęła mu w końcu okazywać. Wesprzyjcie bitwę naszej zielonookiej piękności – nie możemy się poddać.
27 kwietnia 2023, 15:07
Wieści po kolejnej wizycie u hematologa
Byliśmy wczoraj (26.04.2023) na kolejnej wizycie u hematologa. Jego zdaniem anemia jest do wyprowadzenia - główną jej przyczyną jest niedobór witaminy B12, którą uzupełniamy. Nadmiar B12 w połączeniu z nadmiarem kwasu foliowego świadczą o jakimś problemie w jelitach - działamy szybko, by wszystko zbilansować, ale kluczowe jest ustalenie przyczyny. Podejrzenia idą w stronę nowotworów (chłoniak lub szpiczak) lub choroby autoimmunologicznej. Obraz krwi nie jest typowy dla rozwoju FAIDS. Chłoniak jest mało prawdopodobny, bo w jego przypadku mielibyśmy do czynienia z nadmiarem B12. By wykluczyć szpiczaka wet zlecił elektroferezę moczu, która pozwoli określić, jakie dokładnie frakcje białek są w nim obecne. W przypadku szpiczaka w moczu pojawiają się specyficzne białka. Ich brak pozwoli nam wykluczyć tę opcję. Odpowiedź powinniśmy mieć po długim weekendzie. Wtedy też ponownie zbadamy krew.
Kciuki i wparcie są Borisse bardzo potrzebne!
Dołącz do zbiórki - wesprzyj Borisse w walce o zdrowie i życie: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/dla-borisse