Koci Pazur na Facebook Koci Pazur na YouTube Koci Pazur na Instagram Koci Pazur na TikTok Koci Pazur na Twitter

Jak przygotować się do adopcji kota?

Kot to żywe stworzenie, NIE RZECZ. Kot odczuwa złożone emocje, jak radość czy przyjemność, ale również strach, ból lub stres. Decydując się przyjąć kota pod swój dach, bierzesz za niego odpowiedzialność na kilkanaście lat - zarówno, gdy będzie zadowolony i zdrowy, jak i wtedy, kiedy pojawią się problemy, czy futrzak zachoruje. Przemyśl więc swoją decyzję bardzo dobrze, bo zmieni ona życie co najmniej dwóch istot - kota i Twoje. Nie bierz zwierzęcia pod wpływem emocji, chwili czy "dla dziecka" lub "na prezent". „Stajemy się odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy” – cytat z „Małego Księcia” może się wydawać wytartym frazesem, a jednak co miesiąc setki kotów małych i dużych, wyrzuconych z domu, umiera na ulicach i w schroniskach. Pamiętaj, ze zwierzę, któremu zapewniliśmy pełną miskę, spokojny sen i opiekę, nie poradzi sobie wyrzucone na ulice. Większość, szczególnie małych kotków, nie przeżywa pobytu w schronisku.

Jeśli decydujesz się na kota, pamiętaj, że jest to zwierzę o specyficznych potrzebach gatunkowych, których zaspokojenie będzie Twoim zadaniem. Uszanuj więc jego niezwykłą naturę i bądź w gotowości pracować nad Waszą relacją. Jednym słowem – traktuj swojego podopiecznego jak członka rodziny – otaczaj go odpowiedzialną opieką i miłością. Wierzymy, że przekazane dobro wróci do Ciebie z nawiązką! Koty to fascynujące stworzenia, a więź z nimi może Ci dać wiele satysfakcji. Nie oczekuj jednak od zwierzęcia wdzięczności za to, że dało mu się dom!

co wiedzieć przed adopcją kotaZanim zdecydujesz się na adopcję kota, przemyśl, czy jest on zwierzęciem dla Ciebie:

Co należy wiedzieć przed adopcją kota?

  1. Kota nie da się wytresować! Kot nigdy nie podporządkuje się człowiekowi w takim stopniu jak dobrze wychowany pies. Może wskakiwać na blaty, stół, niszczyć, drapać - kota nie da się oduczyć zachowań, które leżą w jego naturze, możesz tylko zaproponować lepszą alternatywę.
  2. Koty żyją długo! Oczywiście jeśli zapewnimy im odpowiednią opiekę. Wysokiej jakości pokarm, dużo ciepła i miłości oraz opieka weterynaryjna sprawia, ze koty domowe mogą żyć nawet ponad 20 lat. Czy jesteś przygotowany na opiekę nad zwierzęciem przez tak długi czas? Kot przez całe życie będzie potrzebował troski.
  3. Zadbaj o finanse! Wiele osób nie chce o tym słuchać, ale to jest jeden z podstawowych warunków aby mieć zwierzę - środki na jego utrzymanie i leczenie. Załóż skrzynkę skarbonkę dla zwierzaka. Odkładaj tam wszystkie drobniaki z portfela. Rezerwa na czarną godzinę może uratować sytuację, bo kot wymaga opieki weterynaryjnej. Utrzymanie kota nie jest bardzo kosztowne. Dobre jakościowo karmy są tylko z pozoru drogie, ponieważ są bardzo wydajne i pomagają utrzymać zwierzę w dobrej kondycji i zdrowiu. Kot może chorować i będzie wymagał odpowiedniej diety oraz leczenia, a wtedy koszty opieki weterynaryjnej mogą być wysokie. Kot powinien być regularnie szczepiony (co 3 lata) oraz odrobaczany. Każdy kot powinien mieć dodatkowo wykonywane profilaktyczne badania krwi (morfologia i biochemia) i moczu oraz USG, które pozwalają wykryć wiele chorób we wczesnych stadiach. Wizyta kontrolna w przypadku zdrowego kota 7+ powinna się odbywać co pół roku, a w przypadku kota do 7 lat raz na rok. Gdy kot zaczyna chorować przewlekłe wizyty kontrolne/profilaktyczne powinny odbywać się co 3 miesiące. W przypadku nagłej choroby i ostrego przebiegu wizyty mogą odbywać się nawet codziennie.
  4. Koty nie są samotnikami! Potrzebują towarzystwa ludzi lub innych zwierząt. Zanim zdecydujesz się na adopcję kota zastanów się, czy masz czas na codzienną zabawę z Twoim mruczkiem, bo na pewno będzie jej potrzebował. Możesz rozważyć przygarnięcie dwóch kotów. Wtedy będą miały swoje towarzystwo podczas Twojej nieobecności, ale nie oznacza to, że nie będziesz musiał poświęcać im czasu. Znudzony kot to sfrustrowany kot, który może zacząć chorować, stać się agresywny lub przeciwnie – apatyczny. Pamiętaj, że zwierzak wcale nie musi być przytulakiem, może inaczej pokazywać swoje uczucia.
  5. Koty to zwierzęta zmierzchowe. Świt i zmierzch, to naturalne pory aktywności kotów. Nawet, gdy ów świt przypada na 4:00 nad ranem… W nocy czy nad ranem mogą zdarzyć się przedmioty zrzucone na opiekuna podczas jego snu, chwytanie zębami za poruszające się pod kołdrą stopy, drapanie i gonienie przedmiotów, nieintencjonalne zadrapania – gdy kot w biegu zahaczy pazurem o jakiś odsłonięty fragment naszego ciała, wpadki takie jak np. wymioty na pościeli – nie każdy kot, gdy złapie go nagła potrzeba pozbycia się „kłaczka”, będzie na tyle „miły”, by zejść w tym celu z łóżka, różnego rodzaju „ofiary” (piłeczki, myszki) znajdowane po nocy w pościeli. Są koty, które budzą swoich ludzi, bo… się nudzą! Albo dlatego, że chcą akurat teraz intensywnej dawki pieszczot. Lub też dlatego, że są głodne. Ten problem można akurat dość łatwo rozwiązać, kupując miskę automatyczną z timerem, która w środku nocy będzie „wydawać” kotu jego posiłek, ale z pozostałymi zagadnieniami ciężko walczyć. Kot jest zwierzęciem zmierzchowym - musisz mieć tego świadomość, bo kociej natury nie zmienisz.
  6. Koty są bardzo mobilne. Wskoczenie na komodę dla zdrowego kota nie stanowi żadnego problemu. Mogą chodzić po blatach w kuchni, po stołach, zaglądać do szafek… Poruszają się z dużą gracja, ale może się zdarzyć, że coś zrzucą, szczególnie, gdy trafia do domu miłośnika bibelotów. Dostosuj swój dom do potrzeb kota – wysokie drapaki, półki, punkty obserwacyjne.
  7. Miłośnicy roślinek doniczkowych muszą pamiętać, że niektóre gatunki kwiatów są trujące dla kotów i przed adopcją kota należy je bezwzględnie z domu usunąć; poza tym niektóre koty bardzo lubią kopać w doniczkowej ziemi lub załatwić tam kuwetowe potrzebę 😂
  8. Koty mają futro! Sierść będzie w wielu miejscach w mieszkaniu. Musisz liczyć się z częstszym odkurzaniem, ale i tak, szczególnie w okresach linienia, sierść może być wszędzie. Należy regularnie wyczesywać kota, jeśli sobie na to pozwoli.
  9. Zastanów się, kto się zaopiekuje kotem podczas Twojej nieobecności lub choroby. Zapytaj wcześniej o zgodę na taką opiekę. Jeśli nie masz takiej osoby, zobacz, czy w Twojej okolicy jest petsitter i czy będzie Cię na niego stać.
  10. Jeśli masz inne zwierzęta domowe, pamiętaj, że ich wzajemne poznawanie może zająć trochę czasu (sprawdź jak wprowadzić nowego kota do domu). Pamiętaj, że będzie to wymagać od Ciebie sporego nakładu czasu i intensywnej pracy.
  11. Istotne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania na nowego domownika. Oprócz wyprawki jak. transporter, drapaki, kuwety, etc. istotne jest by mieszkanie było bezpieczne. Warto przemyśleć, czy jesteśmy w stanie wykonać zabezpieczenia balkonu, tarasu, okien, usunąć niebezpieczne przedmioty. Zobacz nasz artykuł o bezpieczeństwie kota.

Zwierzę należy regularnie badać, prawidłowo żywić, dbać o jego potrzeby fizyczne i psychiczne. Szanować to, że to jest odrębna istota, z którą żyjecie, a nie która żyje dla Ciebie. To my jesteśmy dla zwierząt, a nie tylko one dla nas. My jesteśmy opiekunami i mamy obowiązek dbać o nie należycie. Zachęcamy również do przejrzenia artykułu związanego z literaturą dla początkujących kociarzy.

Zaznajomienie się z powyższymi zasadami to pierwszy ważny krok do adopcji kota, który będąc dobrze traktowanym może oddać zwrotnie dużo pozytywnej energii.

Odwiedź naszą stronę Koty do adopcji oraz dowiedz się jak adoptować kota.

Kontakt

501 280 282 (tymczasowo zawieszony)

Adopcje

502 111 279 (poniedziałki i
czwartki w godz. 18:00-20:00)

Konto

Bank Pekao SA II Oddział w Poznaniu
98 1240 1763 1111 0010 4119 8855
dla przelewów zagranicznych:
nr IBAN: PL98 1240 1763 1111 0010 4119 8855
kod SWIFT (BIC code): PKOPPLPW
PayPal: fundacja@kocipazur.org